Ako je razlog za prošle vanredne parlamentarne izbore bio „uvažavanje realnosti“, za ove bi, prema rečima srpskog premijera Aleksandara Vučića, bila kriva — atmosfera. Ako je Vučić ovu reč upotrebio kao metaforu, onda bi to trebalo tumačiti kao rezultat pritiska. Spolja gledano, pritisci bi mogli biti višestruki — iz same stranke, zbog odnosa sa koalicionim partnerima ili Tomislavom Nikolićem.
Koji, međutim, pritisak mori prvog čoveka Vlade Srbije, ni sagovornicima Sputnjika nije jasno.
Politički analitičar Dragomir Anđelković ocenjuje da je srpski premijer bio toliko apstraktan kad je govorio o atmosferi da je gotovo nemoguće protumačiti šta je mislio.
Ni politikologu Milanu Nikoliću termin „atmosfera“ u ovom kontekstu nije jasan, dok politički sociolog Vladimir Vuletić ovo tumači kao Vučićevo viđenje svih pomenutih političkih aspekata, koji ga „pritiskaju“.
„On je propagirao cilj svoje politike, ali to i u stranci i u koaliciji teško da podržavaju. Odnosno, podrška je prećutna, a ne stvarana. U njegovim rečima zato ima više poruka — da disciplinuje ili motiviše ljude i u stranci i u koaliciji“, kaže Vuletić.
Anđelković veruje da je Vučić vrlo svesno upotrebio ovaj, kao je rekao, dvosmislen termin.
„Mi ćemo svakako imati izbore i imaćemo predizbornu atmosferu zbog vojvođanskih izbora, a kada su već ti izbori tu, vrlo je zgodno spojiti ih sa republičkim, kada mu je rejting veliki“, objašnjava Anđelković, dodajući da zbog načina na koji podržava migrante Vučić gubi poene i kod svojih pristalica. Upravo zbog toga, prema Anđelkoviću, svako odlaganje održavanja republičkih izbora moglo bi uticati na njegovu popularnost kod biračkog tela.
„Ako prođu vojvođanski izbori, pa se posle nekoliko meseci raspišu republički, vrlo je verovatno da Vučićev rejting ne bi bio isti kao sada. Možda iz njegovog ugla atmosfera znači već postojeću predizbornu atmosferu, koju treba iskoristiti i za treće izbore — dok mu je rejting visok, jer sutra ko zna šta će biti“, kaže naš sagovornik.
Anđelković veruje da Vučić nije mislio na stanje u stranci koju vodi, a ni na odnose sa Nikolićem jer, kako kaže, niti će se Vučić usuditi da krene na Nikolića, niti će Nikolić lako krenuti u neku opoziciju Vučiću.
Politikolog Milan Nikolić objašnjava da je rekonstrukcija vlade očito potrebna, ali da bi izbori dali realne rezultate koga građani vide u vlasti a koga ne.
„Atmosfera možda znači ulazak nekih novih ljudi u koaliciju, koja se nekome ne dopada, jer neki imaju nadu da će ući u vladu, a neki se plaše da će izaći“, kaže on.
Vuletić dodaje da ni samom Vučiću nije baš do izbora, jer da mu je do toga zaista stalo on bi izašao i rekao — biće izbora.
„Mislim da je to bila poruka onima koji bi imali šta da izgube na izborima“, zaključuje on.
Bilo kako bilo, političku „atmosferu“ ovih dana svi su po malo osetili na svojoj koži, a najviše Vučićev koalicioni partner Ivica Dačić. Da li će se para u kombinaciji sa gasom (uprošćena definicija atmosfere) pretvoriti u oblake sa kišom, možda i gradom, videćemo krajem septembra, za kada je srpski premijer najavio da će doneti odluku o vanrednim parlamentarnim izborima.