„Predlažem da se ujedinimo, vi nećete biti siročad u našem plavo-belo-crvenom pokretu. Radićemo u istom pravcu kao i Nacionalni front, a to neće pripadati njemu“, rekao je Le Pen u jednom restoranu pred oko 300 pristalica u Marselju, gde će Nacionalni front sutra održati kongres pred regionalne izbore u decembru, preneo je AFP.
Le Pen je ponovo kritikovao politiku koju sprovodi njegova ćerka i ponovio da je njegov politički kredo zasnovan na „borbi za prestanak useljavanja i na bojazni od naseljavanja Francuske strancima“.
Krajem maja izvršni odbor Fronta, kojim rukovodi njegova ćerka Marin, isključio je Le Pena iz članstva, a on je ćerku optužio za „prljavo oceubistvo“ preko posrednika.
„Ona je komandovala streljačkim odredom telefonom. Nije želela da bude uključena direktno, jer bi izgledala kao hulja“, kazao je tada Le Pen.
Marin le Pen je u više navrata istupala protiv skandaloznih izjava njenog oca — poput one da bi „ebola“ mogla da reši problem migranata, i tražila od njega da prestane da govori u ime Nacionalnog fronta, što je on odbijao.
„Kap je prelila čašu“ kada je on ponovio poznate komentare o gasnim komorama kao o „detalju“ iz istorije, kao i da Francuska sa Rusijom treba da spasava „beli svet“. Marin se tada otvoreno odvojila od oca, rekavši da je počinio „političko samoubistvo“.
Komentarišući očevo osnivanje novog pokreta, Le Penova je rekla da on može da osniva „kakva god hoće udruženja“ jer je „slobodan čovek“, ali da „nema udruženja unutar Nacionalnog fronta“.
Le Pen je 2002. godine doživeo uspon ulaskom u drugi krug predsedničkih izbora sa 17,02 odsto glasova birača, osvojivši nešto manje glasova od tadašnjeg francuskog predsednika Žaka Širaka.
Pobedio je Širak, budući da su čak i socijalisti i komunisti pozivali da se glasa za njega, strahujući od dolaska Le Pena na vlast.
Na poslednjim izborima za Evropski parlament, Front je osvojio 25,4 odsto glasova birača.