I dok se Pakistan trenutno nalazi na šestom mestu u svetu po veličini nuklearnog arsenala, iza SAD, Rusije, Francuske, Kine i Velike Britanije, mediji navode reči visokog zvaničnika iz Vlade te zemlje koji tvrdi da su projekcije u izveštaju preuveličane i da je Pakistan jedna „odgovorna nuklearna država“.
Prema podacima Federacije američkih naučnika, Pakistan raspolaže sa oko 120 bojevih glava, dok ih Indija ima oko 110. Međutim, ukoliko Pakistan nastavi da masovno gomila nuklearni arsenal, to može zadati glavobolje njenom susedu — Indiji.
Prema rečima Tobija Daltona, jednog od autora izveštaja, postoji izvesna sklonost ka zastrašivanju u Indiji, koja, kako kaže, potiče od političke elite u zemlji kako bi se ublažili tehnološki i vojni pritisci za većim nuklearnim arsenalom.
Koautor izveštaja Majkl Krepon kaže da ostaje otvoreno pitanje da li će Indija na sve ovo odgovoriti povećanjem svog nuklearnog arsenala.
„Imajući u vidu istorijsku konkurenciju SAD i SSSR-a pretpostavili bismo da hoće. Međutim, Nju Delhi ne razmišlja na takav način“, ističe Krepon.
Govoreći o indijskom nuklearnom programu, Dalton primećuje da većina aktivnosti te zemlje nije orjentisana prema Pakistanu, već prema Kini.
Istovremeno, Krepon napominje da je stopa rasta kineskog nuklearnog arsenala manja od stope rasta arsenala Pakistana. Podaci Federacije američkih naučnika pokazuju da Kina trenutno raspolaže sa 250 nuklearnih bojevih glava.
Međutim, stručnjaci se slažu u jednom — mogućnost da dođe do trke u nuklearnom naoružanju između Indije i Pakistana je malo verovatna, čak i ako Pakistan odluči da u narednim decenijama značajno poveća svoj nuklearni arsenal.