Tokom ovog perioda, iz Federalnih rezervi je povučeno ukupno 250 tona zlata, tako da su rezerve zlata pale na 5.950 tona, što je rekordno nizak nivo za poslednjih 20 godina.
Slična situacija se poslednji put dogodila pre početka finansijske krize 2008. godine kada su inostrane centralne banke povukle gotovo 400 tona zlata. Izgleda da se istorija ponavlja, s obzirom da trenutna povlačenja rezervi zlata traju od 2014. godine i ove godine Federalne rezerve preživljavaju novu krizu, prenosi ruski portal „Vesti“.
Prvi veliki pokušaji stranih zemalja da vrate zlatne rezerve počeo je 2012. godine, kada je Nemačka probala da povuče svoje zlato, ali je odbijena, pa je dobila samo mali deo od planiranih 700 tona zlata.
Poverenje u FED usred trenutne globalne krize sve više opada. Njena geopolitička uloga postala je očigledna tokom poslednjih godina. Portal navodi da je čak bilo i najava o nameri FED-a da podigne kamatne stope i tako izazove destabilizaciju na globalnom finansijskom tržištu.
Pored toga, Federalne rezerve mogu da izvrše ozbiljan pritisak na finansijske sisteme u evrozoni i u drugim evropskim zemljama.
Verovatno čak i američki saveznici tajno žele da se otarase uticaja FED-a i sada traže način da to postignu. Izgleda da nedavno povlačenje zlata može biti korak ka ostvarenju tog cilja, pretpostavlja portal.