Objavljivanje vesti inostranih televizijskih kanala na društvenim mrežama u Velikoj Britaniji pretvorilo se u bojno polje na kom se sukobljavaju strateški interesi vlada raznih zemalja, piše „Indipendent“.
Autor članka Jen Berel naveo je da televizijski kanal Raša tudej pobeđuje zahvaljujući omladini i internetu. On je podsetio da je oblasno regulatorno telo Ofkom trebalo da donese odluku povodom šest incidenata u vezi sa ruskim televizijskim kanalom. Reč je o reportažama na najraznovrsnije teme, od položaja migranata koji pokušavaju da uđu u Veliku Britaniju, do sukoba u Siriji i Ukrajini.
Raša tudej je na ove prigovore odgovorila da se pridržava „hrabrog pristupa žurnalistici“, a svoj zadatak vidi u tome da „poljulja ustajale poglede kako bi podstakla društvenu diskusiju o raznim pitanjima“, piše list. Pored toga, prema rečima predstavnika televizijskog kanala, njegovi zadaci su da upozna međunarodnu publiku sa ruskom tačkom gledišta.
Kako piše Berel, ne dopada se svim britanskim gledaocima takav pristup, ali kanal ima svoj auditorijum u toj zemlji.
„Raša tudej se pozicionira kao svojevrsni potkulturni kanal, što privlači neke predstavnike levih pokreta u Velikoj Britaniji i SAD. Raša tudej uspeva da upakuje svoje materijale u kratke, živopisne video-klipove koji su idealni za gledanje na internetu. Zahvaljujući tome popularnost kanala u celom svetu raste“, konstatuje autor.
On je takođe izrazio žaljenje što britanska korporacija Bi-Bi-Si ne može da se pohvali takvom popularnošću. U Africi, po mišljenju britanskog novinara, Bi-Bi-Siju preti druga opasnost: zbog porasta auditorijuma postoji rizik da Bi-Bi-Si bude shvaćen kao medij koji je orijentisan na starije ljude i samim tim asocira na kolonijalnu prošlost.
Situacija nije bolja ni u Aziji ni na Bliskom istoku. Čak i u samoj Velikoj Britaniji ne prestaju razgovori o tome koja će predstavništva Bi-Bi-Sija uskoro biti zatvorena zbog ukidanja finansiranja, navodi „Indipendent“.