Sporazum Minsk 2 postao je jabuka razdora između SAD i EU, naglašava američki istoričar Erik Zues i dodaje da dok ukrajinski lider, oslanjajući se na Obaminu administraciju, nastavlja da krši dogovor, nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Fransoa Oland insistiraju na tome da strane treba da ispune sporazum u potpunosti.
„U petak 29. avgusta spor je postao javan. Obama je podržao viđenje ukrajinskog predsednika Petra Porošenka da naruši odredbe sporazuma Minsk 2, dok su se istog dana Angela Merkel i Fransoa Oland složili sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom da sporazum mora da se poštuje u potpunosti“, naglasio je Zues.
Posle trilateralnog susreta između Merkelove, Olanda i Porošenka u Berlinu, tri lidera su izrazila privrženost Minsku 2, dodajući da je on osnova za poboljšanje situacije u Ukrajini.
Međutim, ni Kijev, ni njegovi patroni u Vašingtonu nisu voljni da Donbasu daju specijalni status u skladu sa odredbama Minska 2. Specijalni status znači da će građanima Donbasa biti dozvoljeno da biraju svoje lokalne predstavnike. Kada uslovi budu ispunjeni, građanski rat u Ukrajini biće završen, a Donbas će se ponovo vratiti u Ukrajinu.
Vrhovna rada Ukrajine izglasala je ustavne reforme i pored nemira koje su izazvali nacionalisti. Međutim, Porošenko je objasnio da ustavne reforme ne znače i dodeljivanje specijalnog statusa Donbasu.
Sada je evidentno da ukrajinski predsednik samo deklarativno izražava „čvrstu“ podršku i posvećenost Minsku 2, ne mrdajući ni prstom da popravi situaciju u Donbasu. Osim toga, postoje dokazi da Ukrajina namerava da ponovo pokrene vojnu operaciju u Donbasu, nagoveštava autor iz SAD.
Prema Zuesu, Porošenko prati instrukcije iz SAD, pre svega zamenice državnog sekretara Viktorije Nuland. Zues naglašava da je spor između Nulandove i Kerija sada postao spor SAD i EU, ili kako je to Nulandova prokomentarisala prilikom izvođenja državnog udara u Kijevu: „J…š EU!“, piše Zues.