Ovaj paket sankcija u dokumentu se naziva „bez presedana“. Kako se naglašava, on se sprema za „one kineske kompanije i privatna lica koje imaju korist od sajber krađe američkih trgovačkih tajni“. Navodi se i da „odluka o ovome za sada nije doneta“. Ipak, „finalna odluka se uskoro očekuje, možda čak i u naredne dve nedelje“.
„Uvođenje ovakvih sankcija biće ozbiljno intenziviranje javnog odgovora američke administracije na porast talasa sajber ekonomske špijunaže koju su inicirali kineski hakeri, koji, kako govore (američka) zvanična lica, kradu sve — od projekata nuklearnih stanica do poverljivih podataka energetskih kompanija“, piše list.
U materijalu piše da će „svaka slična akcija biti posebno osetljiva za odnose između dve najveće ekonomije u svetu“. Obraća se pažnja i da između Vašingtona i Pekinga „već postoji napetost po jednom broju pitanja, uključujući situaciju u Južno-kineskom moru i napore Kine da devalvira nacionalne valute tokom nedavnih potresa na tržištu“. Sve ove teme, uključujući i sajber bezbednost, biće teme razgovora tokom predstojeće posete kineskog predsednika Si Đinpinga Sjedinjenim Američkim državama.
SAD su više puta javno optuživale Kinu i Rusiju da su glavne sajber pretnje po njenu bezbednost. Još u novembru 2011. godine saopšteno je da hakeri iz dve države najaktivnije pokušavaju da proniknu u zaštićene servere gde se čuvaju ekonomske i vojne informacije. Kina je više puta odbacivala svoju umešanost u bilo koju formu akcija u sajber prostranstvu, a sama je više puta ukazivala na američke sajber aktivnosti u kineskom sajber prostoru.