„Ja sam spreman da sednem i sa Porošenkom i Jacenjukom, da odmerimo snage ko je bolji u poznavanju ukrajinske poezije. Oni konstantno daju deklarativne izjave, i više je odvratno slušati ih“, rekao je pevač, u intervjuu za ruski „Njuz servis“ radio.
Legendarni muzičar, koji je rođen u gradu Časiv Jar u Donjeckoj regiji, dodao je da su „ljudi u Donbasu uvek govorili ruski, dok su učili i poštovali veličanstveni ukrajinski jezik i lepotu ukrajinske književnosti i umetnosti“.
Kobzon je takođe naglasio da je ne samo u Donbasu, već i u velikim ukrajinskim gradovima Harkovu, Odesi i Dnjepropetrovsku, ruski takođe imao prednost u svakodnevnoj komunikaciji.
Poznati 77-godišnji pevač, koji smatra da je njegova muzika zabranjena u Kijevu zbog podrške nezavisnosti i samostalnosti Donbasa, u svojoj istorijskoj domovini je persona non grata.
Kobzon je takođe na listi ruskih zvaničnika i javnih ličnosti koje je pogodila zabrana putovanja u EU nakon izricanja sankcija Zapada Rusiji zbog navodne umešanosti u ukrajinski građanski rat. Nedavno je dobio evropsku vizu za lečenje, na ličnu inicijativu ruskog predsednika.
U maju, tokom jedne od svojih nekoliko poseta Donbasu od početka krize u Ukrajini, Kobzon je nazvao predsednika i premijera Ukrajine „mesarima Donbasa“.
„Ja vrlo dobro poznajem Donbas, rodom sam iz ovog mesta, i ne da gledam šta se ovde dešava bez bola u srcu“, rekao je pevač tokom posete, kada je doneo humanitarnu pomoć i održao besplatan koncert lokalnom stanovništvu.