Berlin nastoji da povrati konstruktivne odnose sa Moskvom, a važnu ulogu u ukidanju sankcija može da odigra i pomoć Rusije oko sirijske krize, istakla je Merkelova, a preneo „Dojče vele“. Prema njenim rečima, niz zapadnih kompanija trpi velike posledice zbog tih kaznenih mera, te je to jedan od razloga zbog kojih Evropa nastoji da dođe do takvih političkih okvira koji bi doprineli ukidanju sankcija.
Direktor Asocijacije evropskog biznisa u Rusiji Frank Šauf za Sputnjik kaže da se i nemački privrednici nadaju da je u pitanju samo privremena faza i to političke prirode, te da će se ona naredne godine promeniti i da ih uskoro očekuje porast investicija u Rusiju.
„Kada je reč o evropskom biznisu, sankcije su pre svega pogodile finansijski sektor. Proizvodnja automobila je pala za 50 odsto, što su i te kako osetili proizvođači i dobavljači. ’Dženeral motors‘ i ’Opel‘, koji su bili aktivni učesnici na ruskom tržištu, sada ga napuštaju. S druge strane, evropski biznis nastavlja da radi u Rusiji, pojedine kompanije čak i proširuju delatnost. U stalnom smo kontaktu sa predstavnicima evropskih kompanija. Oni žele da ostanu u ovoj zemlji i veruju da će rusko tržište ponovo postati privlačno za investitore“, kaže Šauf.
U Rusiji, sa druge strane, izjavu Merkelove ne tumače tako optimistično. Štaviše, prema rečima političkog analitičara Pavela Svjatenkova u pitanju je čista retorika za unutrašnju upotrebu.
„Ne mislim da Nemačka menja svoj odnos prema Moskvi. Merkelova šalje uobičajenu poruku — radite za nas besplatno, pomozite da obezbedimo naše interese širom sveta, na primer da srušimo Bašara Asada, ali sankcije ukinuti nećemo“, kaže on.
Berlin nastavlja da optužuje Rusiju zbog situacije u Ukrajini, objašnjava Svjatenkov, pritom Zapad nije uspeo da natera Ukrajinu da poštuje ugovor iz Minska, konkretno da dodeli specijalni status Donjecku i Lugansku.
„Nemačka i dalje prati instrukcije iz Vašingtona i nameće ih ostalim članicama EU, uprkos protivljenju pojedinih zemalja“, zaključuje on.
Počev od 2014. godine, Zapad je u nekoliko navrata uvodio sankcije Rusiji zbog njene pozicije po pitanju krize u Ukrajini. U junu 2015. sankcije su produžene do 31. januara naredne godine. Rusija je na sankcije odgovorila istom merom, te je uvela zabranu na uvoz uglavnom prehrambenih proizvoda iz EU.