Moskva ovaj potez ocenjuje kao narušavanje opšteprihvaćenih pravnih normi, protivno obavezama država-organizatora međunarodnih foruma.
Prema vizi, Matvijenkovoj nije dozvoljeno da učestvuje na svim sastancima i drugim događajima koje će od 31. avgusta do 2. septembra organizovati Interparlamentarna unija u Njujorku. Pod takvim okolnostima putovanje delegacije ruskih poslanika ne čelu s Valentinom Matvijenko nije moguće, saopšteno je iz Ministarstva inostranih poslova Rusije.
Portparolka tog ministarstva Marija Zaharova izjavila je da je odluka američkih vlasti da izdaju ograničenu vizu Matvijenkovoj ostavlja negativan trag u istoriji diplomatije.
„Smatramo da su ovakvi postupci američkih vlasti neprihvatljivi“, rekla je Zaharova i dodala da oni blokiraju mogućnost izlaganja stavova, pre svega ruske delegacije, koji se razlikuju od američkih političkih ciljeva i prioriteta.
Valentina Matvijenko je proceduru izdavanja američke vize nazvala jezuitskom, navodeći da je krajnje nemoralno bilo tako dugo odlagati razmatranje njenog zahteva, a potom saopštiti odluku tri dana pred planirani put.
Predsednica Saveta Federacije očekuje od Interparlamentarne unije da saopšti svoju poziciju o nedopustivosti ograničenja prava nacionalnih delegacija u radu te organizacije.
Ona je saopštila da je napisala pismo šefu Interparlamentarne unije, u kom je izložila svoju poziciju i izvinila se što ruska delegacija neće učestvovati u radu tog tela.
Amerikanci su svoju odluku obrazložili time što je Valentina Matvijenko uključena u sankcioni spisak i ograničili njeno učešće samo na programe koji se održavaju pod okriljem Ujedinjenih nacija.
Samim tim što je uveo sankcije protiv osobe koja se po važnosti nalazi odmah iza predsednika Rusije Vladimira Putina i premijera Dmitrija Medvedeva, Vašington je sebi učinio medveđu uslugu, kaže za Sputnjik generalni direktor Centra političkih informacija Aleksej Muhin.
„Ova situacija će imati ozbiljne posledice po reputaciju SAD. Pravo ime za ono što se desilo jeste pokušaj da se visokorangiranim državnim službenicima onemogući da obavljaju svoj posao na međunarodnom nivou. Iako ova lica, prema međunarodnom pravu, uživaju određeni imunitet. Zato se ’ograničena viza‘ za Matvijenkovu tretira kao poniženje. Mislim da će Rusija naći adekvatan odgovor na odluku SAD, ali da to neće biti zabrana ulaska američkim zvaničnicima“, tvrdi Muhin.
Direktor Instituta modernog državnog razvoja Dmitrij Solonikov smatra da SAD nastavljaju diplomatski, ekonomski i sankcioni rat protiv Rusije, stvarajući prepreke za njeno pozicioniranje na međunarodnom nivou.
„Koriste sve mehanizme kako bi promenile vlast u Rusiji. To je, u stvari, podrugljiva igra s Rusijom, jer će sada svima govoriti kako je ruska delegacija sama odbila da dođe i niko neće pitati za detalje. Stvar je, međutim, u tome što su predsedavajućoj gornjeg doma ruskog parlamenta izdali vizu, ali su joj ograničili posetu na sastanak s generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija“.
„Diplomatska igra se nastavlja. SAD neće oslabiti pritisak, a Rusija bi trebalo da bude spremna da reaguje na rad u ovakvim uslovima“, zaključuje Solonikov.