Više od 1.500 izbeglica, većinom iz Sirije, koji su tri dana proveli na ničijoj zemlji, ušlo je danas u Makedoniju, u čemu ih policija nije sprečavala ni na koji način.
Makedonska policija je, tokom dana, šok-bombama i pendrecima pokušavala da spreči stotine izbeglica da probiju bodljikavu žicu na granici, ali je uveče pustila sve migrante da uđu u zemlju
Oko hiljadu migranata danas su na dva mesta probili kordon policije na makedonsko-grčkoj granici, od kojih je veći deo uspeo da se domogne Đevđelije.
Migranti su policijski kordon probili na mestima gde nema bodljikave žice.
Policija je neke od njih uspela da vrati, ali je većina prošla, iako su bezbednosne snage upotrebile šok bombe.
Mediji prenose da je do nereda došlo kada je policija u noći između petka i subote dozvolila najugroženijima (ženama i deci) da prođu kontrolni punkt.
LIVE: Migrants held behind barbed wire on #Greece-#Macedonia border, receive food supplies http://t.co/5vFnXD92sT pic.twitter.com/NT31eRqYZY
— RT (@RT_com) August 22, 2015
Kada je njima omogućen prolaz, hiljade muškaraca koji su stajali pozadi počeli su da guraju masu ka kontrolnom punktu. Tom prilikom nekoliko žena i dece se onesvestilo i zadobilo povrede.
Očevici tvrde da je policija, koja je ranije koristila suzavac i gumene metke kako bi odbila migrante, bacila u masu dve šok bombe, ali da nije uspela da spreči njihov priliv.
Procenjuje se da se na prelazu Đevđelija nalazi oko 5.000 ljudi, uglavnom iz Avganistana, Sirije i drugih država Bliskog istoka.
Atmosfera je postala napeta u improvizovanom logoru jer je migrante, koji su se oslanjali na pomoć agencija za distribuciju hrane i vode, poremetila noćna oluja.
Makedonija je bila primorana da zatvori svoju granicu, nakon što je priliv migranata porastao na 2.000 dnevno, posle skoro 40.000 njih koji su ilegalno ušli u zemlju prošlog meseca. Država je zatim pokušala da kontroliše priliv, pojača granicu, i preda tranzitne vize samo nekoliko stotina ljudi svakog dana, i pored nekoliko masovnih pokušaja pretežno mladih muških migranata da se nasilno probiju.
"Da bi se rešio ovaj problem, Evropa mora da pronađe jedinstveni odgovor, pošto nijedna zemlja nije u stanju da se nosi sa ovakvim izazovima", rekao je ministar inostranih poslova Ivo Poposki.
Velika većina kupuje karte i odmah se ukrcava na voz za severnu Srbiju. Odatle ulaze u Mađarsku, jednu od država šengenske zone bez granica, i putuju dalje na sever, pre svega u Nemačku, Skandinaviju i Francusku.
Mađarska trenutno gradi ogradu na granici sa Srbijom, kako bi sprečila hiljade migranata da dođu iz Grčke. Prema podacima UN, više od 170.000 izbeglica i migranata stiglo je u Grčkoj preko mora ove godine, što je mnogo veći broj u odnosu na prethodne godine.