Kosovska policija nije jutros dozvolila članovima najuže porodice da posete Ivanovića u mitrovičkoj bolnici gde je prebačen u subotu nakon što je osam dana štrajkovao glađu u zatvoru zahtevajući odbranu sa slobode.
„Nisu dozvolili članovima najuže porodice posetu, ometaju komunikaciju sa advokatom — ni njemu nije omogućena poseta, čak i svešteniku iz Crne Reke nisu dozvolili posetu“, rekla je Milena Popović Ivanović.
Ona je dodala da kosovska policija na ovaj način pokušava da izoluje Olivera Ivanovića, da razlog za to ne zna i da je jako zabrinuta.
Olivera Ivanovića u mitrovičkoj bolnici obezbeđuju, osim zatvorskih čuvara, i pripadnici Kosovske policije.
Ivanović je optužen da je 14. aprila 1999. godine i 3. februara 2000. godine počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva i podsticao na teško ubistvo više Albanaca u Kosovskoj Mitrovici.
Njegov slučaj povezan je sa još četvoricom Srba — srpskim policijskim pukovnikom Dragoljubom Delibašićem koji je takođe pritvoren, kao i sa ocem i sinom Ilijom i Nebojšom Vujačićem i Aleksandrom Lazovićem, koji su optuženi za ubistvo i pokušaj ubistva, a kojima je Euleks omogućio da se brane sa slobode.
Suđenje ovoj petorici Srba, koji su negirali krivicu, zvanično je počelo 18. decembra, do sada je saslušano blizu 50 svedoka tužilaštva, a nastavak suđenja u Osnovnom sudu u Kosovskoj Mitrovici zakazan je za 10. septembar.
Vlada Srbije ranije je i za Ivanovića i za Delibašića dala garancije da će oni biti dostupni ovdašnjem pravosuđu svakog trenutka, ukoliko im se omogući odbrana sa slobode.
Iz Euleksa odbijaju da privremeno oslobode Ivanovića i Delibašića, pravdajući to stavom da bi optuženi mogli da pobegnu i utiču na svedoke.
Međunarodnim sudskim većem Osnovnog suda u Kosovskoj Mitrovici predsedava sudija iz Rumunije Roksana Komša, a sva petorica Srba izjasnili su se na početku suđenja da se ne osećaju krivim za dela koja im se stavljaju na teret.