U Savetu Federacije smatraju da će devalvacija juana biti od koristi ruskoj ekonomiji, pre svega zbog toga što će omogućiti Rusiji da poveća izvoz uglja i proizvoda metalurške industrije.
„Izvoz Kine će oživeti, što će povećati tempo razvoja ekonomije države. A to će nam, bezuslovno, otvoriti dodatno tržište za prodaju ruskih proizvoda“, izjavio je u petak novinarima zamenik predsednika komiteta Saveta Federacije za ekonomsku politiku Sergej Šatirov.
U utorak je Kina šokirala međunarodno tržište oštrim snižavanjem kursa juana prema dolaru za 1,9 odsto. U sredu je Narodna banka Kine kurs snizila za još 1,62 odsto. Ova odluka je dovela do slabljenja valuta zemalja Azije prema dolaru. U petak je Narodna banka Kine neznatno podigla kurs juana prema dolaru za 0,05 odsto – 6,3975 juana za dolar.
Senator je naveo da su danas mnoge sfere ruske ekonomije, među kojima su metalurgija i industrija uglja, orijentisane na ekonomiju Kine. Prema njegovim rečima, Rusija će biti među onim zemljama kojima će slabljenje juana omogućiti da povećaju svoje prisustvo na unutrašnjem tržištu Kine.
„Kina pretenduje da postane prva ekonomija sveta, njen izvozni potencijal je ogroman. Usled slabljenja juana Kinezi će se potruditi da maksimalno povećaju izvoz svojih proizvoda“, naveo je Šatirov.
Tramp je, podseća politikolog, bio protiv vojne operacije u Iraku i protiv ljudskih i finansijskih žrtava koje su SAD podnele u tom ratu. Liderstvo u očima Trampa ne znači obavezno učestvovanje, već umeće da se iz njega izvlači konkretna ekonomska, i još važnije, finansijska korist, čvrst stav u vođenju pregovora i zaključivanje unosnih poslova.
Nameće se logično pitanje: kakve su šanse Trampa da postane predsednik SAD? Mereći političku težinu giganata kakvi su porodični klanovi Buš i Klinton.