Ipak, kako tvrdi Asanžov advokat Keri Šenkman, pošto Velika Britanija nije obećala da neće izručivati osnivača Vikiliksa SAD, njegov štićenik je i dalje u opasnosti.
Asanž strahuje da će, ukoliko napusti ambasadu, prvo biti izručen Švedskoj, a potom SAD, gde mu preti smrtna kazna za špijunažu i objavljivanje tajnih dokumenata.
„Šta god da učini Švedska, Džulijan Asanž neće moći da napusti zgradu ambasade jer je Velika Britanija saopštila da će ga u svakom slučaju uhapsiti. Pored toga, britanske vlasti nisu obećale da neće izručiti Asanža SAD“, naveo je u intervjuu za Raša tudej Keri Šenkman.
„Posle toliko godina koje je Asanž proveo između četiri zida vreme je da se zapitamo o čemu je zapravo reč. Reč je o SAD. Sve ovo vreme one optužuju Vikiliks da ugrožava njihovu nacionalnu bezbednost. Više od 50 organizacija za zaštitu slobode reči u raznim zemljama sveta osudilo je delovanje američkog Ministarstva pravde zbog posledica koje ovakav presedan može imati za slobodu štampe“, izjavio je Asanžov zaštitnik.
Zaključke o tome šta može da očekuje njegovog štićenika advokat izvodi na osnovu sudbine bivšeg američkog vojnika koji nakon promene pola nosi ime Čelzi Mening.
„Dvanaestog avgusta su Čelzi Mening, za koju se pretpostavlja da je dostavljala informacije Vikiliksu, zapretili samicom na neodređeno vreme — takvu praksu mnogi u međunarodnoj zajednici posmatraju kao mučenje. Zbog toga Asanž ima osnova da strahuje od izručivanja SAD, odnosno od toga da će postupati sa njim na isti način, ako ne i gore“, smatra Šenkman.