Holandija je odbila da obelodani dokumente o rušenju aviona MH17 nad Ukrajinom, pozvavši se na tajnost istrage avionske nesreće. Politikolog Pavel Svjatenkov smatra da Holanđani odugovlače istragu kako bi odlučili koga će da proglase krivcem za tragediju.
Mediji su od holandskog Ministarstva za bezbednost i pravdu zatražili da predoči informacije, pozivajući se na zakon. Ipak, ministar Ard van der Ster je saopštio da, bez obzira na značaj informacija za društvo, Vlada na čelu sa premijerom Markom Ruteom smatra „da je važnije sačuvati tajnost“.
„Pad ’boinga‘ sa političke tačke gledišta ima veoma snažan odjek. Teoretski, zaključci holandske komisije mogu da isprovociraju međunarodni skandal. Zbog toga se oni trude da sakriju tok istrage kako ne bi dozvolili da se u njega mešaju zainteresovane strane ili da bi nekako sami ’udesili‘ istragu i dobili željeni rezultat“, rekao je Svjatenkov za radio Sputnjik.
On smatra da istraga predstavlja način pritiska na Rusiju.
„Glavno pitanje ovde jeste koga označiti kao krivca i to je svima jasno. Pitanje je političko i Holandija odugovlači rešavanje tog pitanja. Ako se, recimo, prebaci odgovornost na Rusiju, rezultat će najverovatnije biti veoma teška kriza u odnosima Rusije i Zapada. A ti odnosi su i ovako daleko od idealnih. Zbog toga se istraga čuva kao način pritiska na Rusiju i njeno rukovodstvo. Istragu o padu ’boinga‘ će sa vremena na vreme aktivirati. I, na kraju krajeva, izvući tog ’keca iz rukava‘, ukoliko Zapad odluči da je neophodno zaoštravanje situacije s Rusijom“, smatra ovaj politikolog.
Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov ranije je izjavio da Rusija ne dobija podatke o tehničkoj istrazi nesreće malezijskog „boinga“ u punom obimu, iako ih dobijaju druge zemlje koje učestvuju u razjašnjavanju uzroka nesreće.
Prema mišljenju Pavela Svjatenskova, Rusija ima mnogo pitanja o istrazi, ali odgovore ne dobija.
„Preostaje da se sačeka presuda Zapada, odnosno zemalja koje vode istragu — Holandije i Velike Britanije. ’Boing‘ je bio malezijski. Ali, sudeći po svemu, Vlada Malezije je takođe udaljena iz istrage. Iako je glavna zainteresovana strana u ovom događaju, Malezija nije tako uticajna kao Holandija ili Velika Britanija. Pitanje će rešavati drugi, ’ugledniji‘ ljudi“, rekao je politikolog.