De Brin na taj način nije potvrdio izveštavanje mnogih zapadnih medija o tome da fragment koji trenutno istražuju međunarodni eksperti navodno pripada „ruskom ’Buku‘“.
„Ne, još se vodi istraga“, izjavio je on, odgovarajući na pitanje televizije Raša tudej.
De Brin je naglasio da je za utvrđivanje takvih detalja potrebno okončati istragu. Prema njegovim rečima, u ovom momentu je poznato samo to da su fragmenti pronađeni na istoku Ukrajine.
„Bilo kakve izjave o poreklu olupina su preuranjene. Kada će se pojaviti rezultati istrage nije poznato“, objasnio je stručnjak. „Postoje samo podaci da su pronađeni u istočnom delu Ukrajine. To je sve.“
Prethodno je u zajedničkom saopštenju za medije međunarodnog tima istražitelja i Saveta za bezbednost Holandije koji se bave istragom okolnosti nesreće saopšteno da komisija za sada ne može da izvede zaključak o uzročno-posledičnoj vezi pronađenih fragmenata i rušenja aviona.
U saopštenju kancelarije holandskog državnog tužioca se navodi i da su delovi projektila, moguće „Buk“ rakete zemlja-vazduh, sada u posedu Holandskog odbora za bezbednost, koji sprovodi civilnu istragu nesreće. Niz zapadnih medija, međutim, saopštio je danas da eksperti istražuju delove „ruske rakete“. Naslovi s takvim zapažanjima objavljeni su na engleskim verzijama sajta Bi-Bi-Sija, Rojtersa, Internešenel biznis tajmsa i En-Bi-Si njuza.
Zvanična predstavnica Ministarstva inostranih poslova Ruske Federacije Marija Zaharova izjavila je da zapadni mediji vode informacionu kampanju protiv Rusije nakon rušenja MH17.
„Odmah nakon avionske nesreće počela je neosnovana kampanja protiv Rusije u medijima. I ne samo što su to činili zapadni mediji, nego su to činili na osnovu izjava zvaničnika koji nisu zazirali od apsolutnog odsustva dokaza“, izjavila je Zaharova.
Specijalisti ruskog koncerna „Almaz-Antej“ su još u junu ustanovili da je putnički avion oboren protivvazdušnom raketom „Buk-M1“, koju ima Ukrajina, a koja se u Rusiji ne proizvodi još od 1999. godine.
Avion koji je leteo od Amsterdama ka Kuala Lumpuru je srušen u julu 2014. kod sela Grabovo u Donjeckoj oblasti na jugu Ukrajine, a svih 298 osoba u njemu je poginulo.