„Jednaka prava svih građana u zdravstvu, obrazovanju, radu, ishrani, bezbednosti, kulturi, nauci i razonodi, ista prava koja smo proklamovali kada smo počeli našu borbu poneseni snovima o pravdi i jednakosti za sve ljude sveta, ono su što svima želim“, napisao je Kastro u tekstu „Realnost i snovi“ koji je objavio dnevni list „Granma“.
Vođa kubanske revolucije u njemu govori o vojnoj i ekonomskoj dominaciji SAD, u duhu višedecenijske borbe protiv američke hegemonije, koja je obeležila njegovu političku karijeru.
„Sjedinjene Američke Države, čija je teritorija i industrija bila pošteđena (nakon Drugog svetskog) rata postale su najbogatija i najbolje naoružana zemlja u urušenom svetu sa mnogo mrtvih, unesrećenih i gladnih. Sovjetski Savez i Kina su izgubili više od 50 miliona života, uz ogromne materijalne gubitke. Gotovo čitavo svetsko zlato je otišlo u kasu Sjedinjenih Američkih Država“, piše Kastro.
Koren sadašnje svetske ekonomske krize je, poručuje kubanski lider, nepoštovanje sporazuma Breton Vuds iz 1944. godine po kome je dolar ustoličen kao globalna rezervna valuta i vezan za zlato, što je omogućilo preporod svetske privrede i globalni ekonomski rast.
Američki predsednik Ričard Nikson je „prekršio obaveze koje je preuzeo Frenklin Delano Ruzvelt. Prema velikom broju eksperata, to je stvorilo osnove za krizu (…)“, piše jedan od političara koji su obeležili 20. vek.
Nikson je 1971. godine uklonio vezanost dolara za zlato, jer nije želeo da podigne kamatne stope da zaustavi odliv zlata, do čega je došlo kada se deficit stvoren finansiranjem rata u Vijetnamu nagomilao, što je dovelo do jurišanja na zlatne rezerve SAD. Kastro, koji se povukao iz političkog života 2008. godine, kada je na čelo države došao njegov brat, Raul Kastro, obratio se naciji u trenutku istorijskog približavanja Kube i Sjedinjenih Američkih Država.
Američki državni sekretar Džon Keri prisustvovaće u petak ceremoniji podizanja američke zastave na ambasadi ove zemlje u Havani. To je prva poseta jednog američkog državnog sekretara Kubi nakon 54. godine. Dve zemlje su u julu obnovile diplomatske odnose koje su prekinule 1961. godine. Na ceremoniji neće, međutim, učestvovati ni Fidel ni Raul Kastro.
Predsednik Bolivije, Evo Morales, koji je došao u Havanu kako bi izrazio poštovanje kubanskom lideru koji je inspirisao mlađu generaciju južnoameričkih političara, među kojima je i argentinska predsednica Kristina Kiršner, govorio je o nastojanju zemalja-članica Bolivarijanske Alijanse Naroda Amerike da se odbrane od političkih i ekonomskih napada SAD, ističući primer Venecuele i Ekvadora.
Obnavljanje odnosa između Kube i SAD Morales je nazvao „velikom pobedom kubanskog naroda i revolucije“.
Kuba traži od Vašingtona da ukine embargo ili blokadu, kako Kubanci zovu ekonomske sankcije koje su im SAD uvele 1962. godine, da im vrati teritoriju na kojoj je američka vojna baza Gvantanamo i isplati odštetu za ekonomske i ljudske žrtve koje su posledica embarga i neprijateljskih aktivnosti američke vlade protiv Kube u poslednjih pola veka.