Zabranjene knjige u mnogim knjižarama stoje u izlozima i na vidljivim mestima, a pojedini prodavci ta izdanja u izloge i na police stavljaju odmah pored knjiga ukrajinskog sekretara Nacionalnog saveta odbrane Aleksandra Turčinova.
Novinari ruskog lista „Vesti“, koji su obišli kijevske knjižare, ustanovili su da tek pojedini prodavci sa određenom dozom straha izlažu zabranjene knjige, s obzirom da im zbog takvog krivičnog dela preti i zatvor.
Međutim, pojedine knjige sa crnog spiska, kojih nema na lageru, kako tvrde prodavci, mogu se naručiti i to ne predstavlja nikakav problem.
Nedavno je ukrajinski Državni komitet za televizijsko i radio emitovanje utvrdio novi spisak od 38 knjiga, čiji su autori poreklom iz Rusije, koji „propagiraju mržnju prema ljudima, fašizam, separatizam i ksenofobiju“.
Docentkinja ruske Akademije narodne privrede i državne administracije Kira Sazonova za Sputnjik kaže da je upravo ovaj potez kijevskih vlasti školski primer ukrajinske propagande.
„Sastavljanje različitih spiskova, uništavanje spomenika kulture, uspostavljanje simboličnih datuma, sve su to školski primeri propagande za početnike“, kaže ona.
Prema njenim rečima, te mere nisu uperene protiv političara koji su donosioci odluka, već su upućene direktno protiv običnog naroda.
„Osnovni cilj je da se zatruju obični ljudi koji čitaju knjige, prate vesti i komentarišu na internetu. Upravo tako ukrajinske vlasti pokušavaju da kompletno promene mišljenje jedne generacije o Rusiji. To nije tako teško uraditi, ali je problem vratiti javno mnjenje u normalu, jer je za tako nešto, prema istorijskim merilima, potrebno oko 30 godina, koliko i iznosi životni vek jednog pokolenja“, kaže Sazonova.
Ukrajinske vlasti su i ranije zabranjivale određene proizvode kulture iz Rusije, a među njima su brojni filmovi i televizijske serije. Osim toga, Ministarstvo kulture Ukrajine sastavilo je i spisak od 500 umetnika, među kojima su i muzičari, kojima je zabranjen ulazak u zemlju. Na tom spisku se nalaze i Emir Kusturica i Goran Bregović, ali i poznati glumci Stiven Sigal i Žerard Depardje.