Luka Mišetić je povodom 20-godišnjice „Oluje“ izneo predlog da se 28. septembar obeležava kao dan sećanja na žrtve zločina počinjenih nakon te vojno-policijske akcije.
Dan 28. septembar nije odabrao slučajno. Tog dana 1995. godine, gotovo dva meseca nakon okončanja „Oluje“, u selu Varivode ubijeno je devet meštana srpske nacionalnosti, od kojih je najstariji imao 84, a najmlađi 55 godina.
Gotovinin advokat smatra da bi na taj način hrvatski državni vrh konačno na najbolji mogući način odao počast srpskim žrtvama, pa bi prestale tenzije kojima je obeležena svaka proslava „Oluje“, odnosno optužbe Srbije, ali i predstavnika srpske zajednice u Hrvatskoj da je nedopustivo slaviti „Oluju“, jer su nakon nje počinjeni zločini za koje niko nije odgovarao.
„Treba nam da hrvatski vrh prizna bol koju Srbi osećaju zbog zločina počinjenih nakon operacije ’Oluja‘. Možda bi 28. septembar, godišnjica ubistva u Varivodama, bio primeren dan za to. Ali ne 5. avgust, jer to je dan kad slavimo oslobođenje zemlje od zlog političkog projekta, dan kad izražavamo zahvalnost onima koji su Hrvatsku odveli u pobedu“, poručio je Mišetić.
Takva njegova inicijativa naišla je na podeljena mišljenja, kako među političarima, tako i među istoričarima.
Međutim, inicijativu su sa odobravanjem dočekali predstavnici Srba u Hrvatskoj.
„Legitimno pravo gospodina Mišetića je da iznosi svoje predloge. S naše strane takav predlog bi bio prihvatljiv“, kaže saborski zastupnik SDSS-a Mile Horvat.
Počast nevinim srpskim žrtvama u Varivodama je 2010. godine odao tadašnji predsednik Ivo Josipović, koji je tom prilikom poručio da tih devet nevinih žrtava osvete nije smelo biti, da se ni sa čime ne može opravdati niti obrisati krv koja je prolivena, kao ni sramota koja je počinjena hrvatskom narodu tim ubistvom.
Ratni zločin u selu Varivode, kraj Kistanja, počinili su pripadnici Hrvatske vojske (HV) i hrvatske policije 28. septembra 1995. godine.
Ubijeno je devet srpskih civila, starosti između 55 i 85 godina, iako u to vreme nije bilo nikakvih ratnih operacija na tom području.
Šestoro bivših vojnika HV-a našlo se na sudu zbog tog zločina, ali su oslobođeni zbog nedostatka dokaza.
Vrhovni sud Hrvatske, ipak, presudom je zaključio da je vojska Hrvatske kriva za ubistva koja su označena kao „čin terorizma“. Županijski sud u Kninu je odredio da Vlada Hrvatske isplatiti odštetu porodicama ubijenih.