Portoriko se u ponedeljak prvi put u svojoj istoriji suočio sa situacijom da nije u mogućnosti da podmiri svoj dug, nakon što je platio samo 628.000 od 58 miliona dolara, koliko je iznosila rata ukupnog duga od 73 milijarde dolara, prema podacima Vladine razvojne banke Portorika.
„Trebalo bi da američki Kongres Portoriku dopusti neku verziju bankrota, verovatno izmenjeni amandman Poglavlja 9“, rekla je za Sputnjik Ana Gelpern, profesorka prava na Univerzitetu Džordžtaun, koja je radila u Ministarstvu finansija SAD. „Međutim, to je politički malo verovatno“.
Poglavlje 9 je deo Kodeksa o bankrotu SAD koji omogućava opštinama koje su u finansijskom problemu zaštitu od kreditora i pomoć u novim pregovorima i nalaženju rešenja za dug.
Gelpernova je objasnila da se očekuje da Portoriko predloži detaljan ekonomski plan i ponudu za restrukturiranje duga u bliskoj budućnosti.
Ona takođe smatra da kriza u Portoriku ne predstavlja veći rizik po američki finansijski sistem.
„Ovo nije pretnja po integritet američke monetarne ili fiskalne zajednice“, izjavila je Gelperova.
Kejt Long, koja je pisala o dugu Portorika i predvidela njegovu buduću nesolventnost u martu 2012. godine, rekla je za Sputnjik da bi opcija bankrota bila korisna za San Huan.
„Portoriku bi koristilo da pomoću Poglavlja 9 prilagodi deo svojih dugova“, tvrdi Longova.
Prema njenim rečima, vlada Portorika priprema petogodišnji fiskalni plan i predlog za restrukturiranje duga krajem avgusta.
Međutim, ona ne veruje da će Kongres uskoro odreagovati na tu situaciju.
„Mala je verovatnoća da će Kongres išta uraditi, s obzirom na to da odmor traje do septembra. Kada je Detroit bio u istoj situaciji, ništa nisu uradili“.
Imajući u vidu jedinstveni status Portorika kao američke teritorije neophodno je da Kongres SAD odobri restrukturiranje duga prema Poglavlju 9 Kodeksa o bankrotu.
Bela kuća je prethodno saopštila da ne planira da pomogne Portoriku.