Propalo je glasanje za rezoluciju o srpskom genocidu u kosovskom parlamentu. Glasanje za promenu ustavnih amandmana za formiranje suda za zločine OVK je neizvesno. Lider Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj, čija stranka je bila i inicijator propale rezolucije, rekao je da „ne može da veruje šta se dešava na Kosovu“.
„Da mi je neko pre nekog vremena pričao da će se ovo dešavati, ja mu ne bih verovao. Ostaje mi samo još da verujem da među sadašnjim poslanicima drugih stranaka, pre svega u stranci koju vodi Hašim Tači, još uvek ima onih koji neće upasti u zamku i neće svoj glas dati nečemu što će baciti ljagu na našu prošlost, ali i budućnost“, rekao je Haradinaj kosovskim medijima.
Predsednik liste „Srpska“ Aleksandar Jablanović za Sputnjik je izjavio da se nada da ni u budućnosti ovakve rezolucije više neće biti tema sednica.
„Ne može jedna tačka da bude tema dnevnog reda skupštine samo zato što je zahtev potpisalo 40 poslanika. Kvalifikacija ’genocid‘ je ozbiljna kvalifikacija i mislim da sa našim koalicionim partnerima imamo puno razumevanje oko toga da tako bitne stvari ne mogu tako jednostavno da se stave na dnevni red. A ako već govorimo o genocidu, treba uzeti u obzir činjenicu da je pre rata u Prištini živelo oko 40.000 Srba, a da ih je danas svega dvadesetak“, kaže Jablanović.
Inače, poslanici kosovske skupštine glasaju po drugi put za formiranje Specijalnog suda. Stav kosovske opozicije — Inicijative za budućnost Kosova, Alijansa za budućnost Kosova i pokret „Samoopredeljenje“, ostaje nepromenjen i oni ni ovaj put neće glasati za formiranje suda.
S obzirom na to da je rezolucija propala, neizvesno je da li će poslanici Demokratske partije Kosova PDK-a, stranke Hašima Tačija, ovoga puta glasati za. Već sada je troje njih najavilo da neće glasati, iako je Tači sa svojim poslanicima imao više konsultacija na ovu temu, pa čak i tražio da se pismeno obavežu da će glasati za formiranje suda.
U suprotnom, najavio je da će svi koji ne budu glasali za biti izbačeni iz stranke. Podsećanja radi, pre dve nedelje upravo su Tačijevi poslanici odbili da glasaju za promenu amandmana, zbog čega je predlog i propao.
Jablanović kaže da su poslanici liste Srpska u parlamentu Kosova u punom sastavu i da se čeka glasanje o ustavnim amandmanima.
„Do sada ima 14 poslanika koji su prijavljeni za diskusiju i tek kada se diskusija završi pristupiće se glasanju. Da li će biti dovoljno glasova, ostaje da se vidi. Naša lista će, kao i prethodni put, i sada podržati promenu amandmana“, kaže Jablanović.
Prva tačka dnevnog reda današnje sednice u Prištini bila je „Rezolucija genocida Srbije na Kosovu“. Od 120 poslanika parlamenta, u sali je tokom glasanja za rezoluciju bilo njih 102. Od toga 55 je bilo protiv, za je glasalo 44, a pet je bilo uzdržano.
Veterani gađali Tačija flašama i vikali mu „lopove“
Rasprava o usvajanju ustavnih amandmana u kosovskom parlamentu odvija se u gotovo praznoj sali, sednicu je najpre napustio premijer Isa Mustafa, a potom i njegov zamenik i lider DPK Hašim Tači, koga su veterani gađali flašama dok je prelazio put do zgrade vlade.
Veterani, koji ispred zgrade kosovskog parlamenta protestuju nezadovoljni jer se nisu našli na spisku kojima im se priznaje taj status, Tačija su gađali flašama i uzvikivali: „Lopove, lopove“.