U četvrtak je veb-sajt „huanqiu.com“, verzija lokalnog „Global tajmsa“ na kineskom jeziku, objavio interni dokument Kineske korporacije za brodogradnju. U izveštaju piše da su „prioritetne misije“ ove kompanije izgradnja nuklearnih podmornica i nosača aviona. Takođe se pominje da je napredak u radu na ovim projektima išao stabilno.
„Prioritetne misije izgradnje nosača aviona i nuklearnih podmornica sprovedene su neometano i sa izuzetnim rezultatima“, navodi se u dokumentu, prema prevodu koji su obezbedili tajvanski mediji.
Tajvanski izveštaji dodaju da se iz dokumenta može zaključiti da će prvi kineski nosač aviona domaće proizvodnje raditi na nuklearnu energiju.
U januaru 2014. mediji u Kini su citirali šefa partije Ljaonin Vang Mina, koji je rekao da je u gradu Dalijan započet rad na konstrukciji drugog kineskog nosača aviona, a da se očekuje da Kina ukupno napravi četiri takva broda. Ove izveštaje su, međutim, brzo uklonili kineski cenzori.
Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Američkih Država je, procenjujući vojnu moć Kine, konstatovalo da „Kina nastavlja da sprovodi program nosača aviona domaće proizvodnje i mogla bi da izgradi više nosača aviona u narednih 15 godina“.
Izveštaji Pentagona dalje pominje da će kineski nosači „imati mogućnost poboljšane izdržljivosti i nošenja i lansiranja više različitih tipova aviona, a uključivaće i elektronsko ratovanje, rano upozorenje i protivpodmorničko oružje, što sve povećava potencijalnu udarnu moć Ratne mornarice Narodne Republike Kine u obezbeđivanju kineskih interesa u oblastima van njene neposredne okoline“, javljaju mediji.
Ukoliko ostane na internetu, interni dokument Kineske korporacije za brodogradnju koji je objavio „Global tajms“ predstavlja najbližu potvrdu informacije da Kina trenutno gradi nosač aviona.