„Dok je Jeljcin bio u američkom malom džepu, Putin je Americi na kičmi“, slikovito je opisao britanski „Gardijan“, dok poznavaoci prilika ističu da Putinova Rusija, uz Kinu, predstavlja pravog oponenta zapadnoj hegemoniji. SAD više nisu upadljivo nadmoćne, naročito u ekonomskom i vojnom aspektu.
Bivši analitičar vojske SAD i vojni psiholog Skot Benet je rekao da je „Vladimir Putin najbolje što se dogodilo Rusiji u poslednjih sto godina“.
Uspesi i rezultati koje ruski predsednik postiže u međunarodnoj areni, i dosledna i principijelna politika koju Moskva vodi po pitanju niza međunarodnih problema samo jačaju autoritet ruskog lidera u očima ruske javnosti, kao i onog dela sveta koji direktno trpi američku hegemoniju, uvereni su politikolozi.
„Podrška koju uživa Vladimir Putin u Rusiji dostigla je nivo stratosfere“, piše „Vašington post“ komentarišući činjenicu da Putinovu politiku danas podržava čak 89 odsto Rusa.
Eksperti smatraju da je podrška građana Rusije u direktnoj vezi sa žestokom kampanjom koju Zapad vodi protiv Putina.
Da Zapad udara na Putina a zapravo cilja na Rusiju, jasno je gotovo svakom građaninu Rusije, i to prirodno izaziva otpor i konsolidaciju biračkog tela.
Suprotno namerama Zapada, satanizacija Putina sa ciljem diskreditacije i pokušaji podrivanja ruskog sistema samo jačaju ruskog predsednika. Nacija je ujedinjena u podršci lideru Kremlja zbog pokazanog patriotizma. On je za njih neumorni borac za pravdu i istinu, koji štiti državne i nacionalne interese.
Američki list ističe da „rastuća popularnost Putina jasno pokazuje da njegovo biračko telo više nije ograničeno samo na siromašne, koji žive u udaljenim regionima, i slabo obrazovane Ruse, koji su do sad bili među njegovim stalnim glasačima — poverenje u ispravnost političkog kursa Rusije poraslo je skoro dva puta među obrazovanim stanovnicima velikih ruskih gradova“.
Putina sada kritikuje samo šaka opozicije, takozvani „nezavisni mediji“ i nevladine organizacije, čije mišljenje formiraju sponzori iz inostranstva, i razmaženi i besni bogataši, kojima je italijanska mocarela draža od ruskog tvoroga (vrsta sira).
Rusi su veliki narod i za njih je patriotizam svetinja.
„Zapad je zaslepljen žestokom antiruskom propagandom i ne razume odnos ruskog naroda prema svojoj domovini“, piše francuski romanopisac Nikol Ševern. Reč „rodina“ se ne može prevesti, kaže Ševern. Naravno, i drugi narodi osećaju snažnu privrženost svojoj zemlji, ali za Ruse „rodina“ je snažni simbol „bezuslovne ljubavi“.
„Zapad, posebno antlantisti, ne mogu to da dokuče, ne mogu da razumeju, iznenađuju se, nerviraju se i padaju u bes“, dodaje ona.
„Rusija nije podlegla istorijskim previranjima, ona zapanjujuće izvlači korist iz jedinstva svog naroda, jezika, običaja, religije: to je Nacija u pravom smislu te reči“, zaključuje Ševern.
Američka agencija „Blumebrg“ podseća da su sankcije i vizna ograničenja glavno oružje EU u borbi protiv „ruske agresije“, ali istovremeno ističe da čak ni žestoke sankcije „nisu u stanju da Rusiju obore na kolena“.
Sociološka istraživanja, sprovedena u maju, pokazuju da oko dve trećine Rusa smatra poželjnim učešće Vladimira Putina na predsedničkim izborima 2018. godine i priželjkuje njegovu pobedu.