Interesovanje za ruski jezik i Rusiju u svetu sve više raste, zahvaljujući pre svega povratku Rusije kao globalnog igrača na svetsku političku scenu. Eksperti ocenjuju da su popularizaciji ruskog jezika u velikoj meri, doprineli ruski mediji Raša tudej i Sputnjik, koji jačaju i šire sferu informacionog uticaja u svetu. Stručnjaci smatraju da ova glasila „razbijaju monopol anglosaksonskih medija“, dajući gledaocima, čitaocima i slušaocima alternativu koju prate milioni ljudi širom planete.
Stranci su se zasitili jednostranog izveštavanja zapadnih i lokalnih medija i žele da vide „drugu sliku sveta“, a građani bivših sovjetskih republika, čiji se odnos prema ruskom jeziku promenio posle raspada Sovjetskog Saveza i formiranja 15 novih nezavisnih država, poželeli su da ponovo postanu deo tog ogromnog jezičkog prostranstva. Van Rusije živi oko 30 miliona Rusa, i za mnoge Zapad je postao novi dom. Veliki broj njih davno je napustio svoju zemlju i delimično zaboravio maternji jezik, a njihovi potomci ga govore slabo ili ga gotovo nisu ni učili.
Pod uticajem medija Raša tudej i Sputnjik, ruska dijaspora je počela u velikoj meri da se vraća svojim korenima i maternjem jeziku.
Ruski jezik je u sovjetsko doba bio obavezan u svim školama tadašnjih republika, a učio se i u istočnoj Evropi, uključujući i tadašnju Jugoslaviju. Krajem osamdesetih godina 20. veka ovim jezikom govorilo je oko 350 miliona ljudi, ali je posle raspada SSSR-a 1991. godine ta brojka naglo počela da opada.
Stručnjaci navode da je novi procvat ruskog jezika nastupio neočekivano i u tesnoj je vezi sa pogoršanjem odnosa između Rusije i Zapada.
Američki profesor Džon Šilinger, koji od 1984. godine pravi statistiku o broju američkih studenata koji izučavaju ruski jezik, kaže da „što su odnosi Rusije i SAD gori, to je više studenata koji žele da uče ruski“.
Prema njegovim zapažanjima, tokom Hladnog rata u SAD je nastupio novi talas interesovanja ka ruskom jeziku, koji je počeo da opada nakon pada Gvozdene zavese.
Drugi važan aspekt zbog kojeg stranci sve više žele da uče ruski jezik jeste mogućnost ekonomske saradnje, razvijanja biznisa ili rada u Rusiji. Ruska privreda je postala izuzetno privlačna za strane investitore zbog ogromnog tržišta, isplativosti uloženih investicija i bogatih prirodnih resursa.
Procenjuje se da ruski jezik danas govori oko 260 miliona ljudi, uključujući 140 miliona koji žive u Rusiji. Stručnjaci predviđaju da će pod uticajem Raša tudej i Sputnjika postepeno započeti proces oživljavanja katedri i centara za učenje ruskog jezika i da će to dovesti do njegove rasprostranjenosti u svetu.
Po rasprostranjenosti, ruski jezik danas zauzima četvrto mesto u svetu, posle engleskog, kineskog i španskog, i prvi je među slovenskim jezicima.
Takođe, jedan je od šest zvaničnih jezika Ujedinjenih nacija.
Među korisnicima interneta, ruski jezik je na drugom mestu po popularnosti, posle engleskog.
Ruski jezik je postao i prvi jezik koji se pre nešto više od pet decenija začuo u svemiru. Danas je znanje ruskog jezika obavezno za sve kosmonaute koji rade na Međunarodnoj kosmičkoj stanici.