Etiopija je ključni strateški saveznik SAD u ratu protiv terorizma i ima bliske bezbednosne veze sa Amerikom.
Ta afrička zemlja ima hiljade vojnika u susednoj Somaliji, koja se zajedno sa Kenijom suočava sa islamskom militantnom grupom El Šabab.
Etiopija je uvela zakon za borbu protiv terorizma, pod nazivom Proklamacija za borbu terorizma, koji, kako kaže „Hjuman rajts voč“, vlada koristi kako bi obeležila političke protivnike.
Prema izveštaju HRV, sredinom 2007. godine je na hiljade ljudi pobeglo iz Etiopije zbog napada vojnih snaga na civile, tražeći utočište u susednim državama, Somaliji i Keniji.
While #ObamaInEthiopia https://t.co/wA1aUibLkl
— Jomanex (@jomanex) July 27, 2015
Bivši ambasador Etiopije Imru Zeleke je u otvorenom pismu američkom državnom sekretaru Džonu Keriju 2013. godine napisao da je „Etiopija glavni američki saveznik iz Afrike, ali da Amerika ne izgleda zabrinuto zbog otvorenog kršenja ljudskih prava, bespravne uprave i neobuzdane korupcije od strane režima u Adis Abebi“.
„Režimsko flagrantno mešanje u hrišćanske i muslimanske verske poslove stvorilo je razdor među verskim zajednicama.“
Uprkos kritikama, Obama je na zajedničkoj konferenciji sa premijerom zemlje pohvalio Etiopiju kao „izvanrednog partnera“ u borbi protiv militantnih islamista.
#Obama's visit to #Ethiopia shows #America's hypocrisy on 'promoting human rights and good governance'. #ObamaInEthiopia
— Jamal Osman (@JamalMOsman) July 26, 2015
Aktivisti za ljudska prava iz „Amnesti internešenela“ nisu želeli da komentarišu Obaminu posetu Etiopiji.
„Mi ne želimo da ova poseta bude iskorišćena da se ’opere‘ administracija koja je poznata po kršenju ljudskih prava“, rekao je portparol „Amnesti internešenela“ Abdulah Halahe, koji je upozorio da će poseta biti korišćena od strane administracije kao dokaz međunarodne podrške.