Mnogi Afrikanci i pojedini Amerikanci smatraju da je ono što je Obama uradio za Afriku u poslednjih šest i po godina u najmanju ruku skromno i manje od onoga što je uradio njegov prethodnik Džordž Buš.
„Vlada mišljenje da on do sada nije ispunio očekivanja“, kaže Vitni Šnajdman koji je radio u nevladinim organizacijama i korporacijama u Africi i bio kopredsedavajući ekspertske grupe za Afriku tokom Obamine predsedničke kampanje 2008. godine.
On priznaje da se ljudi u Africi generalno pitaju gde su SAD. Zbog ekonomskih i bezbednosnih interesa, drugi regioni u svetu su tokom Obaminog mandata imali prednost.
„Njegove spoljnopolitičke inicijative su bile usredsređene na Aziju, Bliski istok i u poslednje vreme na Evropu. Prepustio je spasavanje Malija Francuzima. Bio je fokusiran na Ukrajinu i Iran čak i u trenutku kada se Južni Sudan, zemlja rođena dok je on bio na vlasti i uz podršku njegove administracije, sve više raspadala, a Burundi zapadao u haos koji niko nije u stanju da objasni“, piše portal.
Obama bi izgubio u poređenju sa Bušom čak i da nije bilo povećanih očekivanja zbog njegovog porekla, ocenjuje „Politiko“, navodeći da su investicije Bušove administracije u borbi protiv side i malarije u Africi dovele do velike promene i spasile milione života.
Dosije Baraka Obame u Africi je mešavina javno-privatnih partnerstva i razgovora koji su prošle godine kulminirali samitom afričkih lidera u Vašingtonu.
Iako nije učinio ništa posebno ili jedinstveno kad je reč o humanitarnoj pomoći Africi, i nema prepoznatljiv program za taj kontinent, Obama, prema rečima njegovih saradnika, može da se pohvali nizom manjih postignuća, koji u zbiru čine više od onoga što je uradio Buš.
Suzan Rajs, koja je bila podsekretar za afrička pitanja u Stejt departmentu tokom administracije Bila Klintona, i koja je sada Obamina savetnica za nacionalnu bezbednost, kaže da „Obamini rezultati u Africi neće samo ostati na istom nivou, već će i nadmašiti rezultate njegovih prethodnika“.
Ipak, među afričkim liderima i građanima se oseća razočaranje, navodi portal.
„Afrikanci su generalno potpuno nerealni kada je reč o tome šta znači imati za predsednika SAD čoveka afričkog porekla“, kaže Džon Kempbel, bivši američki ambasador u Nigeriji, koji je sada saradnik u Savetu za spoljne odnose.
Neki od Obaminih saradnika i pristalica priznaju i da je kao prvi predsednik afričkog porekla morao da pazi da ne izgleda kao da se previše bavi Afrikom.
U međuvremenu, u Najrobiju su na snazi snažne mere bezednosti kako bi američki predsednik bio dobro zaštićen tokom posete Keniji, koja je često meta ekstremista El Šababa iz susedne Somalije, prenosi AP.
Obama, čiji je otac iz Kenije, imaće tokom posete priliku i da se susretne sa rodbinom, rekao je američki ambasador u Keniji Robert Godec.