Hakerski napad je otkriven prošlog meseca i izneo je privatne podatke više od 21 miliona ljudi.
Hakerski upad u bazu podataka u američkoj Kancelariji za upravljanje kadrovima mogao bi da razotkrije tajne identitete američkih špijuna širom sveta, kažu američki obaveštajni zvaničnici, koji strahuju da bi se podaci mogli upotrebiti za otkrivanje onoga što njihovi obaveštajci rade u inostranstvu.
Kancelarija za upravljanje kadrovima objavila je 4. juna da je došlo do napada, a američki zvaničnici zatražili su da se smanji rizik od otkrivanja identiteta špijuna i obećali da će o ovom napadu obavestiti 4.1 milion sadašnjih i bivših zaposlenih, u posed čijih podataka su došli hakeri.
Otkriveni podaci uključuju brojeve socijalnog osiguranja, radne zadatke, izveštaje o radu i informacije o obuci i treninzima, ali zvaničnici Kancelarije tvrde da se lični podaci obaveštajaca nisu nalazili u ovim bazama podataka.
„Iz perspektive obaveštajaca, ovi podaci daju veliku mogućnost za potencijalnu kontrašpijunažu“, rekao je direktor Agencije za nacionalnu bezbednost admiral Majk S. Rodžers na Bezbednosnom forumu u Aspenu, koji je ove nedelje održan u Koloradu.
„Kada bih bio zainteresovan da identifikujem Amerikance koji se nalaze u mojoj zemlji i otkrijem šta tu rade: Da li su obični turisti? Da li su tu iz nekih drugih razloga? Za to ima interesantnih mogućnosti koje pruža baza podataka Kancelarije za upravljanje kadrovima“, rekao je admiral.
Iako je nejasno da li su privatni podaci američkih špijuna čuvani u bazi Kancelarije za upravljanje kadrovima, strahuje se da, čak i ako to nije bio slučaj, postoji mogućnost da oni koji u hakovanu bazu podataka imaju uvid, ipak mogu da analiziraju podatke i otkriju američke špijune.
Upoređivanjem liste federalnih radnika sa listom ljudi kojima su odobrene vize za rad u američkim diplomatskim predstavništvima, što je uobičajeno pokriće za američke obaveštajce koji prikupljaju informacije u stranoj zemlji, mogao bi se utvrditi identitet špijuna, s obzirom na to da bi se njihova imena našla na jednim listama, ali ne i na drugim.
Kancelarija za upravljanje kadrovima je prethodno u potpunosti obelodanila u kojoj meri je ovaj hakerski napad narušio bezbednost, procenivši da su otkriveni podaci čak 21 miliona ljudi, uključujući otiske prstiju 1,1 miliona ljudi.
Iako su neki zvaničnici američke Vlade napad zvanično pripisali hakerima iz Kine, drugi zvaničnici, kao što je direktor Agencije za nacionalnu bezbednost admiral Rodžers, odbacili su tvrdnje da kineski hakeri stoje iza napada.
Kineska Vlada odbacila je ove tvrdnje, a predstavnici kineskog Ministarstva spoljnih poslova nazvali su ih „neodgovornim i kontraproduktivnim“.