Populistički vođa druge najveće političke partije Italije pozvao je na nacionalizaciju italijanskih banaka i izlazak iz evrozone, i rekao da zemlja treba da se pripremi da iskoristi svoj „ogroman dug“ kao oružje protiv Nemačke.
Bivši komičar koji je postao političar Bepe Grilo, koji je transformisao italijansku politiku kada je 2009. godine osnovan njegov pokret „Pet zvezda“, dugo je bombastično kritikovao evro.
Ali njegov stav je znatno poboljšan u četvrtak, kada je na svom blogu uporedio grčke finansijske pregovore sa „eksplicitnim nacizmom“.
Grilo je konstruisao, kako on kaže, „plan b“ za Italiju, koji, vođen lekcijama iz Grčke, treba da bude spreman „kada dođu dužnici“.
Tim planom on šalje apel Italiji da usvoji jasan antievro stav i da razbije svoje uverenje da će ostale „periferne“ zemlje doći u pomoć, ukoliko bi bila primorana da prihvati teške mere štednje.
Grilo je rekao da Italija mora da iskoristi svoj ogroman dug od 2 biliona evra (1,4 milijarde funti) kao kontrateg protiv Nemačke, što znači da bi potencijalna globalna italijanska šteta po pravilu sprečila Nemačku da se „upliće“ u italijansko „legitimno pravo“ da konvertuje svoj dug u drugu valutu. On je rekao da je Grčka bila primorana, pod pretnjom bankrota njenih banaka, i da je upravo zbog toga potrebno da Italija nacionalizuje banke i prebaci se na drugu valutu.
„Ovo je način kako da ne izgubimo prvu bitku s kojom ćemo se susresti kada dođe vreme da se otrgnemo od sindikata i Evropske centralne banke!“ napisao je Grilo.
Ako zanemarimo Grilove karakteristične opise i analogije, analitičar Otvorene Evrope Vinčenco Skarpeta smatra da u njegovim argumentima ima značaja.
„U tom blogu ima nekih elemenata istine“, rekao je Skarpeta. „Lekcija iz Grčke je bila da ako želite da budete u evrozoni morate da se složite sa pravilima štednje“.
Lako je prevideti italijanski otpor prema evru, kako je Mateo Renci veliki zastupnik uloge Italije u evrozoni. Međutim, Skarpeta ističe da se, kada se saberu pristalice pokreta „Pet zvezda“ sa pristalicama desničarske „Severne lige“, koja je takođe protiv evra, dobije približno 40 odsto građana Italije koji nisu pristalice ove valute.
„Grčki dogovor i pregovori su pomogli (evroskeptičnim italijanskim liderima) da predstave slučaj nemogućnosti reformacije evra iznutra, i upravo je to razlog zašto oni tvrde da Italija treba da napusti zajedničku valutu“, dodao je Skarpeta.
Grilo se takođe osvrnuo i na Vašington i Transatlantsko trgovinsko i investiciono partnerstvo (TTIP), tvrdeći da će pretvoriti Evropu u oruđe Sjedinjenih Država na isti način na koji je Evropa postala oruđe Nemačke. Blog bi bio posebno težak za čitanje grčkom premijeru Aleksisu Ciprasu.
„Bilo bi teško braniti interese grčkog naroda lošije od Ciprasa“, rekao je Grilo.
Pokret „Pet zvezda“ uspeo je da se probije na opštim izborima 2013. godine i prvenstveno se smatra pokretom za borbu protiv korupcije. Grilo je podržao domaće održive izvore energije, kampanju protiv skupog železničkog projekta koji su kritikovali i ekolozi, i dugo je tvrdio da evro favorizuju velike institucije, a ne mali investitori. Bio je kritikovan u nekim krugovima zbog populizma i nedostatka konkretnih političkih predloga. Grilo, koji ne može da bude u parlamentu zbog osude za ubistvo iz nehata, privukao je neželjenu pažnju u septembru prošle godine postavljanjem zacrnjene slike ministra italijanske Vlade na svom blogu, dan nakon što je italijansku imigracionu politiku uporedio sa „ponovnim uvozom“ tuberkuloze.