Američki generali su uvereni da je Baltik najranjivije područje NATO-a kada je reč o „ruskoj agresiji“, ali baltičke zemlje zapravo ispaštaju zbog želje Vašingtona da prema Moskvi vodi politiku konfrontacije, smatra bivši zamenik rukovodioca vojne misije Ujedinjenih nacija u Kašmiru, vojni analitičar Brajan Klafli.
„Zbog čega bi Rusija ugrožavala baltičke države? Ako bi Moskva zaista htela da nanese štetu tim zemljama, ona bi to mogla da učini veoma lako, tako što bi prekinula isporuke gasa“, smatra analitičar.
Baltik je važan za Rusiju, kao i za mnoge druge evropske države, zbog čega je, naglašava Klafli, bezumna čak i sama pomisao na to da Moskva priprema „vojni prodor“ na tu teritoriju.
Naprotiv, istinsku štetu novopečenim članicama evrozone nanela je zapadna politika sankcija prema Rusiji. Analitičar navodi da je, prema prognozama „Blumberg biznisa“, izdanja za koje se teško može reći da ima simpatije prema ruskoj politici, litvanski, letonski i estonski izvoz u Rusiju pao za 18 do 25 odsto, zbog čega su tri zemlje izgubile oko 780 miliona dolara.
Vašington nastavlja da gomila vojnu tehniku u baltičkim državama, primećuje Brajan Klafli.
Prema mišljenju američkog generala Džona O′Konora, koncentracija tenkova i drugih vidova naoružanja u „najranjivijoj oblasti NATO-a“ — Baltiku — odgovara samo jednom cilju, a to je da se spreči potencijalna agresija Rusije u tom regionu.
Analitičar smatra da, kada bi Moskva ozbiljno rešila da prodre u baltičke zemlje i da ih okupira, ni sto američkih tenkova ne bi moglo da je u tome spreči, zbog čega američki general najverovatnije blefira. Utisak nisu proizvele ni ovogodišnje zajedničke vežbe više od šest hiljada vojnika iz 13 zemalja Severnoatlantskog saveza u okviru operacije „Udarac sablje“.
„Tim konfrontacionim budalaštinama SAD i NATO su želeli da zaplaše Rusiju, ali njihovi pokušaji su izazvali samo smeh“, smatra Brajan Klafli.
Prema njegovom mišljenju, na Zapadu odbijaju da shvate da „ruska pretnja“ bilo kojoj državi jednostavno ne postoji. Odnosi Rusije i njenih trgovinskih partnera, s kojima Moskva iz očiglednih razloga želi ravnopravan odnos i obostranu korist, nemaju nikakve veze sa Sjedinjenim Američkim Državama.