Dve godine nakon što je Ustavni sud Srbije proglasio neustavnom odluku o osnivanju nekadašnje Vojvođanske akademije nauka (VANU), pokrajina je dobila novu akademiju sličnog imena, ovog puta osnovanu kao javno preduzeće. Zli jezici bi rekli — nije šija nego vrat.
Iz Srpske akademije nauka u umetnosti poručuju da ih je formiranje VANUK-a uverilo da se radi o političkom nastojanju koje će rezultirati relativizacijom ili čak razbijanjem jedinstvenog naučnog, umetničkog i kulturnog prostora.
Zašto Srbiji, pored SANU koji ima svoj ogranak u Novom Sadu, treba Vojvođanska akademija nauka? I šta kaže zakon?
Slobodan Orlović, profesor pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, za Sputnjik objašnjava da nema ni zakonski ni ustavno pravnog osnova za osnivanje VANUK-a.
On dodaje da je Akademija nauka ustanova od posebnog nacionalnog značaja, te da se ne može se smatrati običnom ustanovom kulture, niti se može tretirati Zakonom o javnim službama, na šta se poziva pokrajinska Skupština.
Miroslav Vasin, potpredsednik Pokrajinske Vlade za Sputnjik kaže da je VANUK javno preduzeće čiji je cilj finansiranje projekata koji se tiču kulture nacionalnih zajednica i naučnih i umetničkih tokova u Vojvodini.
„To nije nikakva akademija nauka, u njoj ne postoje akademici, već naučnici i umetnici, koji će kroz realizaciju projekata obogaćivati kulturnu scenu Vojvodine“, poručuje Vasin.
Osnivanje VANUK-a profesor Orlović vidi kao politički motivisan pokušaj izbegavanja odluke Ustavnog suda. I ne samo to.
„Sve bivše Jugoslovenske republike i dve autonomne pokrajine imale su svoje akademije nauka. Od svih njih, uključujući nepriznatu republiku Kosovo, sada su nastale nacionalne države. Tu jedino Vojvodina štrči“, kaže Orlović i dodaje da strahuje da bi VANUK u budućnosti mogao biti jedan od elemenata većih prava severne srpske pokrajine.
I potpredsednik SNS-a Igor Mirović smatra da osnivanje sporne ustanove predstavlja pokušaj da se politika prebaci na teren najvišeg društvenog angažovanja.
„Reč je o političkoj provokaciji, sračunatoj da u predizbornom periodu okupi mali broj ljudi oko propale ideje kontinuiranih sukoba i podela, čak i na nivou najvišeg akademskog, naučnog i umetničkog stvaralaštva u Srbiji“, kaže Mirović za Sputnjik.
Miroslav Vasin, međutim, tvrdi da nema govora o osnivanju nove akademije nauka u Vojvodini i da te priče plasiraju oni kojima smeta sve što ima primesu „vojvođansko“ i „regionalno“. Implikacije da Demokratska stranka želi otcepljenje pokrajine smatra uvredom.
„Ja sam Srbin iz Vojvodine, kome srce zadrhti kada vidi šajkaču isto kao kada vidi vojvođanski gunj. Ako mi neko implicira da želim da se odvojim od svog naroda, taj me je teško uvredio, kao i sve Srbe u Vojvodini“, poručuje Vasin.
Vreme će pokazati da li će VANUK zaista uspeti da objedini i prezentuje sve specifičnosti vojvođanske nauke i umetnosti, ili je ova ustanova samo poslužila pokrajinskim vlastima da se malo šegače i, bar do sledećih izbora, podignu pritisak kolega iz opozicije. Do tada, Vojvodina ima „vakademike“ i Akademiju bez akademika.