„Gest premijera Vučića, njegov gest pomirenja, veoma je važan i dragocen iz perspektive našeg zajedničkog cilja, a to je da se okrene stranica istorije u ovom regionu“, rekla je Nulandova u intervjuu Radio-televiziji Srbije.
„Naravno, užasno je i za žaljenje to što se tamo desilo, ali za mene je važno da je dostojanstvo s kojim je premijer Vučić na to odgovorio opet pružena ruka prijateljstva“, navela je ona.
Nulandova je izrazila zadovoljstvo što je u sličnom tonu odgovorilo i trojno Predsedništvo Bosne i Hercegovine, izrazilo žaljenje i poslalo i zvanično izvinjenje.
Međutim, kako je rekla, „ima još u ovom regionu da se radi na pomirenju“.
„Vi to znate i mi to znamo, i zato su SAD tako aktivno uključene u rad u regionu, zato smo i došli u ovu sedmodnevnu posetu“, rekla je Nulandova.
Prema njenim rečima, SAD žele da svaka zemlja u ovom regionu „raste, napreduje i ostvaruje svoje evroatlantske težnje", ali će za to biti potrebno „mnogo zaceljivanja, mnogo mirenja i posla koji treba da obave svi ljudi nezavisno od vere i nacije“.
„Mi verujemo da, ukoliko želite da učite iz istorije, morate prvo da je priznate i nazovete pravim imenom“, rekla je Nulandova, odgovarajući na pitanje da li pomirenje i pružanje ruke može da uspe dok god deo međunarodne zajednice upire prstom u jednu stranu u proteklim sukobima kao na isključivog krivca, a drugu stranu smatra žrtvom.
„Mi smo zato podržali britansku rezoluciju i žao nam je što nije prošla. Jer, važno je naučiti lekcije da se iste stvari ne bi ponavljale“, rekla je ona.
Pomoćnica šefa američke diplomatije istakla je da je sada „najvažnije da se krene dalje i da zato SAD tako snažno podržavaju dijalog Beograda i Prištine“ i zato prisustvuju svakoj rundi pregovora kada je sazove visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini, posmatraju i nude svoju pomoć.
„Radila sam na tome i danas u Beogradu, a radimo i u Prištini, jer i to je deo kretanja sa sadašnje tačke, zato je i taj gest premijera u Srebrenici bio važan. Svi moraju da krenu dalje“, kazala je Nulandova.
Iz istog razloga, kako je rekla, SAD je drago kada vide da Srbija sarađuje sa EU da bi ostvarila svoje evropske težnje.
„Na mnogo čemu radimo zajedno sa vama da bismo vam pomogli da ispunite te kriterijume“, u reformama, rekla je Nulanodva, precizirajući da SAD podržavaju napore Srbije da ispuni kriterijume Unije u reformama u pravosuđu, oblasti medija ili borbe protiv korupcije.
„Srbija kao deo Evrope nije dobra samo za Evropu ili samo za Srbiju, dobra je i za celu evroatlantsku zajednicu, dakle i za SAD“, navela je ona.
Nulandova je podsetila da je u Prištini „jasno rekla da su SAD veoma razočarane što parlament Kosova nije usvojio statut suda za ratne zločine“ i dodala da ima „obećanja vlade u Prištini da će pokušati ponovo u narednim nedeljama“.
„To je, po nama, takođe, deo procesa okretanja novog lista istorije, odgovornosti i pravde“, rekla je američka zvaničnica u intervjuu RTS-u.