Dogovor je postignut posle 18 dana maratonskih pregovora Teherana i Grupe 5+1 u Beču, između Irana i predstavnika SAD-a, Rusije, Kine, Velike Britanije, Francuske plus Nemačke.
Šta predviđa sporazum
Prema postignutom dogovoru embargo na isporuke oružja Iranu važiće još pet godina, dok će sankcije na isporuke raketnog oružja biti na snazi još osam godina.
Ukoliko Teheran prekrši uslove sporazuma, sankcije ponovo mogu biti vraćene na snagu u roku od 65 dana, prenose mediji.
#Zarif: We are building a new chapter, we should thank our colleagues — LIVE http://t.co/SYnjBEMH2N pic.twitter.com/K97Df7IWZm
— RT (@RT_com) July 14, 2015
Sporazum predviđa ukidanje sankcija EU, a sprovođenje sporazuma u narednih 25 godina pratiće Međunarodna agencija za atomsku energiju.
Iran će u narednih 16 godina koristiti atom u mirnodopske svrhe — u medicini i industriji.
Sporazum će stupiti na snagu 90 dana nakon usvajanja u SB UN.
Foreign ministers of Iran talks pose for group photo Full Live: http://t.co/HmxBexmDad #IranDeal https://t.co/iAmJ9sObz2
— Ruptly (@Ruptly) July 14, 2015
Evropska unija će, prema sporazumu, ukinuti embargo na uvoz gasa iz Irana.
Nakon što sporazum stupi na snagu, Iranu će biti odmrznuto 100 milijardi dolara.
Povodom sporazuma oglasio se i izraelski premijer Benjamin Netanjahu koji je ocenio da je to „greška istorijskih razmera“.
Ruski predsednik Vladimir Putin pozdravio je postizanje kompromisa.
„Uvereni smo da je svet danas odahnuo“, izjavio je on.
Prema rečima šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova, u dokumentu koji je potpisan u Beču usvojeni su predlozi Rusije o etapnoj i uzajamnoj realizaciji sporazuma sa „Šestorkom“.
„Konačan dogovor u potpunosti odgovara zadatku koji je bio postavljen u ruskoj koncepciji spoljne politike — dobiti priznanje prava Irana na mirnodopsku atomsku delatnost, uključujući pravo na obogaćivanje Irana, pod čvrstom kontrolom IAEA, razjašnjenja svih pitanja koja su ostala i ukidanje svih sankcija Irana. Upravo takav pristup je zabeležen u donetim dokumentima“, rekao je Lavrov.
I čelnici EU uputili su čestitke učesnicima pregovora.
"Svi koji su učestvovali u pregovorima zaslužuju čestitke", poručio je Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk u saopštenju za medije i posebno pohvalio visoku predstavnicu EU za spoljnu politiku i bezbednost Federiku Mogerini, koja je posredovala u pregovaračkom procesu.
#IranTalks @FedericaMog The decision we are going to take is much more than a nuclear deal. It can open a new chapter pic.twitter.com/RnPs5l5bLQ
— Sabrina Bellosi (@sabellosi) July 14, 2015
Američki predsednik Barak Obama je, pozdravljajući postizanje kompromisa, rekao da će SAD će sačuvati sankcije protiv Irana zbog „podrške terorizmu“, kršenja ljudskih prava i rada na izradi balističkih raketa.
„Svaka mogućnost da Iran dobije nuklearno oružje biće otsečena“, rekao je barak Obama.
Nacrt sporazuma postignutog između G5+1 i Irana o iranskom nuklearnom programu predviđa da inspektori Ujedinjenih nacija imaju pristup svim sumnjivim iranskim lokacijama, uključujući i vojne, što bi bilo zasnovano na konsultacijama tih sila i Teherana, saznali su diplomatski izvori rano jutros u Beču, gde traju pregovori o iranskom nuklearnom programu.
Prema tim izvorima, posle usvajanja nacrta danas biće usvojena i rezolucija Saveta bezbednosti UN o tome tokom meseca.
Zatim će uslediti i koraci koji predviđaju iranska ograničenja nuklearnog programa, a u prvoj polovini 2016. godine i ukidanje međunarodnih sankcija Iranu.
Informacije dobijene iz tih izvora su preliminarnog karaktera i podložne su „promeni“, uz objašnjenje da se temelje na nacrtu sporazuma koji još nije konačna verzija.