Na komemoraciji u Srebrenici okupljenima se obratio niz visokih govornika, među kojima i glavni tužilac Haškog Tribunala Serž Bramerc, predsednik Tribunala Teodor Meron, kao i zamenik generalnog sekretara UN Jan Elijason, šef holandske diplomatije Bert Koenderf, visoki predstavnik u BiH Valentin Incko i bivši američki predsednik Bil Klinton koji je zahvalio premijeru Srbije Aleksandru Vučiću što je došao u Srebrenicu.
„Kao prijatelj BiH želeo bih da zahvalim predsedniku Vlade Srbije što je pokazao hrabrost i došao ovde“, rekao je Klinton, za čijeg se mandata desio rat u BiH i zločin u Srebrenici i dodao da očekuje da će to uraditi i predsednik Srbije Tomislav Nikolić.
Madeleine Albright, Bill Clinton #SrebrenicaGenocide20Years Foto @faktorba pic.twitter.com/nFgzgcSjXB
— Edita Gorinjac (@EditaGorinjac) July 11, 2015
Molim vas da ne dopustite da ovaj spomenik nevinim dečacima i muškarcima bude tek uspomena na jednu tragediju, poručio je Klinton.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko je istakao da nema loših naroda, već samo loših pojedinaca.
„Došli smo ovde da potvrdimo da nema loših naroda, ima samo loših pojedinaca, došli smo da kažemo nikad više i da okrenemo novu stranicu“, poručio je Incko.
On je naveo da se u Srebrenici desio genocid i da je „to činjenica koja je dokazana i da nijedna rezolucija to ne može promeniti“.
#AngelinaJolie wearing „Flower of Srebrenica“– In memoriam of the 20th anniversary of the genocide @Srebrenica2015 pic.twitter.com/xYFKVy3hkB
— Naida Kundurovic (@cipelicka) July 6, 2015
„Došli smo da kažemo istinu koja se desila ovde jer samo nas istina može dovesti do pomirenja“, rekao je Incko i dodao da „ima malih Srebrenica širom ove zemlje“.
Incko je rekao da treba slediti primer Nemačke i Francuske, koje su nekad bili istorijski neprijatelji, a danas su stubovi Evrope.
Bramerc i Meron su govorili o doprinosu Haškog tribunala procesuiranju ratnih zločina na prostoru bivše Jugoslavije, ocenivši da se u Srebrenici desio genocid.
„Ovo nije bila spontana operacija, niti delo nekolicine. Genocid u Srebrenici je bio rezultat plana smišljenog na najvišem nivou. Poricanje genocida u Srebrenici predstavlja iskrivljeno prikazivanje činjenica i uvredu za žrtve“, rekao je Bramerc.
Meron je naveo da zakon ne sme oklevati da zločin nazove svojim imenom i da su snage bosanskih Srba počinile genocid, dodajući istovremeno da sudske odluke same po sebi ne vode pomirenju.
Okupljenima se prvi obratio gradonačelnik Srebrenice Ćamil Duraković koji je nave da je među žrtvama koje će danas biti sahranjene i 19 dečaka mlađih od 18 godina, kako je rekao, njegovih vršnjaka, dodajući da su ovde uništene cele porodične loze.
Jan Elijason, zamenik generalnog sekretara UN, naveo je da međunarodna zajednica nije uspela da zaštiti žrtve i da je Srebrenica na mnogo načina uticala na rad UN, dok je šef holandske diplomatije Bert Koenderf rekao da holandska Vlada deli političku odgovornost za ono što se desilo.
Premijer Turske Ahmet Davutoglu poručio je da se genocid koji se desio u Srebrenici ne sme nikad više ponoviti, dodajući da međunarodna zajednica nije bila u stanju da spreči zločin. On je pozvao zemlje regiona da se ujedine u naporima za bolju saradnju, ne zaboravljajući šta se desilo u Srebrenici, ali ne želeći da propagiraju mržnju i osvetu.
„Danas BiH predstavlja nadu za sve nas, a uspeh Bosne će biti uspeh čovečanstva, a neuspeh Bosne biće naš neuspeh", rekao je Davutoglu poručivši da mir u Bosni znači mir u Evropi i svetu, te da je „Bosna nada za sve nas“.
Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović rekao je da je Srebrenica mesta na kom je čovečanstvo naučilo jednu od svojih najbolnijih lekcija.
„Srebrenica nas obavezuje da ne bude u našim mislima samo 11. jula, obavezuje nas uvek i iznova kao podsećanje šta se događa kada se zakaže kolektivna savest“, rekla je Grabar Kitarović.
Dodala je da čvrsto veruje u pomirenje i da novi početak treba temeljiti na istini i saosećanju za bol suseda.
„Hrvatska je uz vas“, poručila je Grabar Kitarović
Predsednik Slovenije Borut Pahor govorio o značaju pomirenja u BiH.
„Molim vas da oprostite nakon svega 20 godina, ne govorim o zaboravu, govorim o oprostu. Znam da je teško, da se radi o hrabroj i intimnoj odluci, ali bez toga nema budućnosti, svako odugovlačenje sa oprostom i pomirenjem je odugovlačenje sa budućnošću", rekao je Pahor, dodavši da ne smemo našu decu osuditi na prošlost.
Kako je rekao, oproštaj i pomirenje su temelj moderne Evrope, a pre ili kasnije biće temelj i BiH.
Prema rečima Pahora, drugi uslov je jasna evropska perspektiva i odugovlačenje u tom slučaju predstavlja očuvanje žalosne prošlosti.
On je poručio da se obavezuje da će učiniti sve za mirnu i sigurnu budućnost ovog dela Evrope i da će doprineti jasnoj evropskoj perspektivi BiH.