Delegacija na čelu sa Vučićem je Potočare napustila nakon napada u kome je premijer pogođen kamenom u glavu, a naočare slomljene.
Deo prisutnih je uzvikivao „Vučiću napolje“, a viđen je i transparent „Za jednog Srbina ubićemo 100 muslimana“.
Ovo je možda "napad" o kojem govorite. Ali za to pitajte premijera Vučića. On će objasniti. pic.twitter.com/tkuXEIzr8G
— Agent tajne sile (@AgentTajneSile) July 11, 2015
Iz dela mase na premijera Vučića su bačeni neidentifikovani predmeti, a pojedini mediji javili su da je reč o kamenju, patikama, balegi…
Jedan član delegacije pokušao je da premijera zaštiti kišobranom, ali je on to odbio.
Kako javljaju reporteri Tanjuga sa lica mesta, delegacija i premijer su napadnuti kamenicama, cipelama i flašama s vodom. U pokušaju da zaštite premijera Vučića članovi njegovog obezbeđenja su otvorili pancir torbe.
Napadači su vikali „Alahu ahbar“ (Bog je veliki) i „Umri četniče“.
Pojedinci iz mase su nasrtali na obezbeđenje srpske delegacije u pokušaju da dođu do Vučića i tom prilikom je došlo do fizičkog obračuna sa članovima obezbeđenja.
Policija je intervenisala i sukobila se sa napadačima, a srpska delegacija je evakuisana.
Prethodno je Vučić propraćen zvižducima okupljenih u Potočarima dok je polagao cveće na centralnom spomeniku žrtvama.
Gomila je uzvikivala: „Četniče, idi kući!“
Reis-ul-ulema Kavazović pozvao je okupljene da ne narušavaju dostojanstvenog trenutka, da klanjaju i da se okrenu kefenima, a ne da se okreću onima koji su, kako je rekao, došli ovde iz raznih razloga.
Nakon što su visoki strani gosti položili cveće na spomenik srebreničkim žrtvama održan je verski obred koji je vodio reis-ul-ulema Kavazović i tada se situacija smirila.
Majke Srebrenice požele dobrodošlicu
Majke Srebrenice su premijeru Vučiću poželele dobrodošlicu, a jedna od njih Hatidža Mehmedović mu je na rever okačila Srebrenički cvet.
Premijer Vučić se upisao u Knjigu žalosti.
Mediji u BiH prenose poruku premijera uoči dolaska u Srebrenici u kojoj je on kazao da Srbija jasno i nedvosmisleno osuđuje užasni zločin u Srebrenici, da njegova ruka pomirenja ostaje pružena bez ikakve politike i da Vlada Srbije želi zajednički život sa Bošnjacima.
Vučić je u Memorijalnoj sali obišao izložbu „Srebrenica — Potočari — 1995 — 2015.“, gde se upisao u Knjigu žalosti.
Prilikom ulaska u salu majke stradalih Srebrenici su se rukovale i izljubile sa srpskim premijerom.
Istovremeno pojedini okupljeni građani su mu zviždali i dobacivali.
Ne zaboraviti Srebrenicu, graditi bolju budućnost
Vučić je izrazio, upisujući se u Knjigu žalosti, najdublje poštovanje prema žrtvama zločina u Srebrenici i poručio da se on nikada ne sme zaboraviti, kao i da je vreme da počne da se gradi drugačija budućnost srpskog i bošnjačkog naroda.
„Nadam se da se ovako užasan zločin više nikada neće dogoditi. Uveren u drugačiju i bolju budućnost u odnosima srpskog i bošnjačkog naroda izražavam najdublje poštovanje prema svim žrtvama, njihovim porodicama“, napisao je premijer u Knjizi žalosti u Memorijalnom centru Potočari.
„Ovde u Srebrenici je obaveza svakog od nas da pognemo glavu i ne zaboravimo, i počnemo da stvaramo drugačiju budućnost“, istakao je srpski premijer u Knjizi žalosti u koju se upisao povodom 20. godišnjice zločina u Srebrenici.