Studenti sa gotovo svih fakulteta u Srbiji, ali i Crne Gore i Republike Srpske, predali su danas Vladi Srbije peticiju sa simboličnih 3.267 potpisa, koliko je srpskih žrtava stradalo u Bratuncu, Srebrenici i okolnim mestima, sa molbom da premijer Srbije Aleksandar Vučić ne ide 11. jula u Potočare, odnosno da povuče svoju odluku da ide u Srebrenicu.
Jedan od potpisnika peticije i organizator akcije Jovan Aleksić, student doktorskih akademskih studija istorije u Kosovskoj Mitrovici, kaže za Sputnjik da bi odlazak srpskog premijera u Srebrenicu bilo priznanje da su Srbi isključivi krivci za sve nesrećne događaje koji su se dešavali na prostoru bivše Jugoslavije.
On ističe da je za pomirenje potrebno dvoje i dodaje da je cilj akcije da upozori da događaji koji se oko nas odvijaju, posebno u vezi sa britanskom rezolucijom, nanose veliku štetu i našem narodu i našoj državi.
„Mi jesmo za pomirenje i međusobnu toleranciju, ali ne po osnovi da su Srbi jedini krivci. Lično sam spreman da sagnem glavu pred nevinim žrtvama koje je učinio moj narod, ali to očekujem da urade i drugi narodi pred srpskim žrtvama. Svi mediji govore o Srebrenici i mi taj zločin ne negiramo, ali odbijamo da se on nazove genocidom, zato što nijedna pravnička definicija taj zločin ne može tako da definiše“, kaže Aleksić.
On podseća da su naši državni predstavnici više puta išli u Potočare, od Borisa Tadića pa naovamo, ali kaže da se ne seća da je ijedan predstavnik muslimana iz Bosne i Hercegovine ili neko iz međunarodne zajednice ikada bio Bratuncu, Kravici ili bilo kom mestu u kome su stradali Srbi.
„Zašto su srpske žrtve nebitne i zašto se o njima ne pišu rezolucije i zašto su one nedostojne pomena i bilo kakvog pijeteta?“, pita Aleksić.
On podseća da je 3.267 Srba zvanično masakrirano u Bratuncu, Srebrenici i okolnim mestima i kaže da o njima niko ne vodi računa, kao i da se o njima ne govori, već samo o muslimanskim žrtvama u Srebrenici.
Kako je istakao, peticija ima i više potpisa nego što su predali Vladi Srbije, ali da su hteli da broj simbolizuje srpske žrtve. Među potpisnicima peticije ima studenata iz Srbije, Republike Srpske, Crne Gore i dijaspore.