„To je saopštenje bez suštine, koje bi odražavalo stavove obeju strana, ali bi bilo neutralno i lišeno svih spornih tačaka. To lako može da se desi, ako Zapadu nije baš toliko neophodno da progura priču o genocidu. Sve zavisi šta im je značajnije — Rusija kao partner ili Srebrnica“, objašnjava Jovanović.
On veruje da će Zapad izdati saopštenje jer bi time sačuvao šanse za dalje odnose sa Srbijom.
„Politiku zloupotrebe Srebrenice bi mogli da nastave drugim putem samo što bi to bilo sporije“, ističe Jovanović.
Činjenica je da nije došlo do kompromisa između tekstova ruske i britanske verzije rezolucije. Moskva je svesna da njen predlog, čak i kada bi se o njemu prvo glasalo ne bi dobio širu podršku. To bi Kremlju kasnije nametnulo argument protiv upotrebe veta.
„Postoji mogućnost i da Zapad ne želi da zaoštrava odnose sa Rusijom zbog Srebrenice, jer imaju i šire interese — da sa Moskvom sačuvaju dijalog i partnerstvo, van hladnog rata koji se vodi sa Rusijom protiv Ukrajine. Zapad bez Rusije ne može da reši pitanja Iraka, islamista, Sirije, terorizma“, podseća Jovanović, ocenjujući da nije nemoguće da je Zapad pristao da povuče svoju rezoluciju i da se ide na predsedničko saopštenje.
On napominje da Zapad insistira na ovoj Rezoluciji iz više razloga, a među prvima je kako bi „demontirali“ Republiku Srpsku, a da Srbiju konačno nateraju da ispusti iz ruku svoju tapiju na Kosovo.
„Na taj način bi se Zapad ’oprao‘ krivice za sve zločine koje je činio za 25 godina u odnosu na Srbiju. S druge strane, Srbija treba da ’olabavi‘ svoje veze sa RS i da se na taj način Bosna funkcionalizuje. Istovremeno, njihova su stalna očekivanja da Srbija oslabi, ako ne i prekine, veze sa Rusijom“, kaže Jovanović.
Zapadu je, ocenjuje Jovanović, vrlo važno da Rusiju istisne sa Balkana, a to može da uradi samo ako popuste pravoslavne veze na Balkanu.
„To su njihovi geopolitički ciljevi na Balkanu i žuri im se da to ostvare, jer ne žele da ruski, pa i kineski uticaj, na ovim prostorima raste i jača“, objašnjava on.
Jovanović kaže i da je ruski veto još uvek moguć, jer ni Rusiji ne odgovara pre svega činjenica da je Srbija u sve bližoj vezi sa NATO-om.