Ovaj region je strateški važan za Siriju i Liban — tuda prolazi auto-put koji povezuje Bejrut i Damask. On je ranije bio popularno letovalište, dok je sada jedan od uporišta militanata na granici sa Libanom. „Evronjuz“ tvrdi da su do početka građanskog rata u Siriji 2011. godine isporuke oružja Hezbolahu vršene upravo preko Zabadanija.
Hezbolah pokušava da vrati kontrolu nad gradom od 2012. godine, kada ga je zauzela naoružana opozicija koja se borila protiv režima sirijskog predsednika Bašara el Asada. Prema podacima Rojtersa, Zabadani čuva oko 2.000 militanata Al Kaide i Fronta Al Nusra, koji su minirali pristup gradu, utvrdivši se u gradu. U martu prošle godine, Hezbolah se utvrdio u zapadnim planinskim oblastima, ali istočna predgrađa zasad drže militanti.
Ofanziva armije Asada i šiitskog Hezbolaha šansa je za zvanični Damask da povrati vlast nad zapadnom Sirijom, gde se takođe Islamska država veoma raširila. Teške borbe se vode na jugu — u rejonu grada Dara, i na severu — u Alepu. ID pretenduje i na grad Haseke, koji se nalazi na severoistoku zemlje.