Predstavljajući poslanicima sporazum država-članica Severnoatlantskog ugovora i ostalih država-učesnica u „Partnerstvu za mir“ o statusu njihovih snaga, sa dodatnim protokolima, Gašić je istakao da njegovo potpisivanje ne znači nikakav ulazak u NATO, niti približavanje toj organizaciji.
„Srbija želi partnerstva i prijateljstva i na Istoku i na Zapadu. Ovim sporazumom ćemo bitno olakšati organizaciju, odlazak u vojne misije. Ovo je samo sporazum koji će olakšati naše funkcionisanje“, rekao je Gašić, dodajući da su neke zemlje u „Partnerstvu za mir“, ali nisu članice NATO.
Ministar je podsetio da se saradnja Srbije sa NATO-om realizuje pod okriljem programa „Partnerstvo za mir“, kom je Srbija pristupila 2006. godine.
Gašić je dodao da poseban oblik saradnje Srbije sa NATO-om predstavlja Grupa Srbija-NATO za reformu odbrane, koja je osnovana 2006. godine radi obezbeđenja podrške sprovođenju reformi u sistemu odbrane od strane Alijanse i država koje su njene članice, a da novi momenat te saradnje predstavlja otvaranje Misije pri NATO-u i Vojnog predstavništva u njenom sastavu, kao i sve intezivnija saradnja sa NATO komitetima i radnim grupama.
Sporazum o čijoj ratifikaciji poslanici raspravljaju sačinjen je 1995. godine i predstavlja primarni mehanizam definisanja privilegija, angažovanja i imuniteta pripadnika snaga jedne države-članice Sporazuma na teritoriji druge države-članice Sporazuma.
Primena tog sporazuma, kako je dodao Gašić, omogućava nesmetanu vojnu saradnju, a pre svega u pogledu pripreme i realizacije vojnih vežbi i izgradnje potrebnih kapaciteta za angažovanje u multinacionalnim operacijama, angažovanja u pojedinim mehanizmima uspostavljenim pod okriljem „Partnerstva za mir“, kao i tranzita vojnih snaga kroz teritoriju država-potpisnica i obezbeđenja potrebne logističke podrške od strane države-domaćina.
„Pristupanje ovom sporazumu predstavlja jedan od prioriteta Srbije u procesu angažovanja u programu ’Partnerstvo za mir‘, upravo iz razloga što dosadašnja praksa ukazuje da ovaj sporazum, zajedno sa sporazumom koji se odnosi na bezbednost informacija, omogućava optimalni obim saradnje sa NATO-om usmerene na podršku reformi sistema odbrane i dostizanja interoperabilnosti Vojske Srbije za angažovanje u multinacionalnim operacijama“, naveo je Gašić.