Bivše sovjetske republike i mnoge države Istočne Evrope namerno govore o „ruskoj pretnji“ kako bi ispunile svoje ciljeve, ne razmišljajući o posledicama takve politike, piše meksički novinar za list „Hornada“.
„Mnoge države koje su se nekada nalazile u zapadnom delu SSSR-a preuveličavaju — bilo ispunjavajući podmukle instrukcije SAD, bilo težeći da dobiju poene pred izbore, bilo u nadi da će dobiti dividende od trgovine oružjem — nepostojeću pretnju od Rusije“, smatra ovaj analitičar.
Prema njegovom mišljenju, u stvarnosti, Moskva je samo bila prinuđena da reaguje na državni prevrat u Ukrajini koji je, kako primećuje Halife Rahme, „u velikoj meri pripremio poznati finansijski spekulant Džordž Soroš“, kao i na širenje snaga NATO-a u neposrednoj blizini svojih granica.
Analitičar skreće pažnju na to da su SAD jedina zemlja koja je upotrebila atomsko oružje protiv nezaštićenih gradova Hirošime i Nagasakija i, u skladu s izveštajem Centra za strateška i međunarodna istraživanja, Amerika u ovom trenutku „nastoji da vodi male nuklearne ratove posredstvom kontrolisanih nuklearnih operacija“. Zahvaljujući naporima zamenice državnog sekretara SAD Viktorije Nuland, evropski kontinent se našao na ivici nuklearne katastrofe, smatra Halife Rahme.
„Ako se izuzmu evropski rukovodioci koji su prešli sve granice i pali u klopku vojno-industrijskog kompleksa SAD, u svetu postoje svega tri čoveka koja su sposobna da utiču na svima tako potrebnu protivtežu odnosima SAD i Rusije: papa Franja, predsednik Kine Si Đinping i premijer Indije Narendra Modi“, smatra novinar.
Prema njegovom mišljenju, prostor od Crnog do Bajkalskog mora treba da bude proglašen antinuklearnom zonom. Takav status mogao bi da bude primenjen i na Poljsku, Rumuniju, Bugarsku i Moldaviju, ukoliko one ne žele da postanu topovsko meso u slučaju vojnog sukoba Rusije i SAD s primenom nuklearnog oružja, piše meksički novinar.