Jedna poslovica kaže: „Kada se slonovi tuku, trava strada“. U borbi velikih sila oko gasa, najdeblji kraj izvlači Srbija, kojoj ne preostaje ništa drugo nego da čeka da se prvo Evropska unija i Rusija dogovore kako će rešiti problem snabdevanja gasom nakon prekida isporuke tog energenta preko Ukrajine, kaže u razgovoru za Sputnjik predsednik Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić.
„Treba da nam bude jasno da ovaj postupak Evrope prema nama, odnosno namera da zaobiđe Srbiju, bilo da je reč o ’Istočnom prstenu‘, bilo o ’Južnom toku‘, ’Turskom toku‘, ’Nabuko vestu‘… pokazuje koliko je Evropi uopšte stalo do nas. Drugim rečima, Evropa za nas apsolutno nije zainteresovana i imam utisak da namerava da nas gurne u još gore stanje od onog u kojem se nalazimo“, tvrdi Vuletić.
Sagovornik Sputnjika smatra da namera da se Srbija isključi iz projekta izgradnje gasovoda „Istočni prsten“, kojim bi se ruski gas transportovao preko Bugarske, Rumunije, Mađarske i Slovačke, predstavlja jasnu poruku Evrope da joj Srbija nije potrebna. Zbog toga, ističe sagovornik Sputnjika, i Srbija treba da isključi Evropu iz pregovora o snabdevanju gasom i da se obrati direktno Rusiji.
„U ovoj situaciji, osim ruskog gasa, nema nijednog drugog u perspektivi koji bi mogao da pomogne Srbiji. Srbija može da se osloni jedino na ruski gas i na ruske varijante ’Južnog toka‘, ’Turskog toka‘, jer kada bude prestalo korišćenje gasa koji se trenutno transportuje preko Ukrajine, Srbija će ostati bez ove količine gasa koju ima“, upozorava Vuletić.
Na pitanje kako će se, po njegovom mišljenju, razrešiti gasna kriza u Evropi, Vuletić odgovara:
„Razrešiće se tako što će Evropa da zamoli Rusiju da ipak gradi ’Južni tok’. Evropa nema gasa! Sva ona polja koja su trenutno u Evropi, to su polja u Severnom moru, za Veliku Britaniju i Norvešku. Ona će do 2030. godine, prema analizama Međunarodne gasne unije, da se smanji na 30 odsto sadašnje proizvodnje. Na Rusiju Evropa mora da se osloni za uvoz gasa“, naglašava naš sagovornik.
Da li je Evropska unija zaista nameravala da zaobiđe Srbiju u realizaciji gasnog projekta „Istočni prsten“?
Prva potvrda za ovu informaciju stigla je od potpredsednika srpske vlade Ivice Dačića koji je tokom ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu izjavio da je od ruskih kolega saznao da su im evropski zvaničnici nudili da zajedno grade gasovod, ali da zaobiđu Srbiju.
Ovu informaciju potvrdio je pre nekoliko dana i premijer Srbije Aleksandar Vučić. Nakon sastanka s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom Vučić je izjavio da se lično uverio da je postojala ideja da gasovod „Istočni prsten“ zaobiđe Srbiju, ali da je zahvaljujući podršci njenog severnog suseda to sprečeno.
Potvrda je stigla i od rumunskog ministra energetike koji je tokom posete Beogradu izjavio da će uskoro biti nastavljen projekat „Istočni prsten“.
Šef delegacije Evropske unije u Beogradu Majkl Davenport pokušao je da demantuje ove tvrdnje izjavom da je Srbija učestvovala u pregovorima u projektu „Istočni prsten“. Davenport je, međutim, dodao da Evropska komisija neće promovisati ovaj projekat, koji je predložen pa povučen.
Evropski zvaničnici uveravaju Srbiju da će, kao buduća članica EU, biti uključena u Energetsku zajednicu Evrope, gasnim povezivanjem s Bugarskom.