Takav rezultat predstavlja oštar zaokret od prethodnog istraživanja, po kom su oni koji bi rekli „ne“ snažno prednjačili, ističe Rojters prenoseći anketu objavljenu u dnevniku „Etnos“.
Novi rezultati pokazuju da onih koji bi rekli „da“ ima 44,8 odsto u odnosu na 43,4 odsto protivnika predloga poverilaca, dok je 11,8 odsto neodlučnih.
Najnoviji rezultati objavljeni su dan pošto je Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio da je Grčkoj za „ostanak na površini“ potrebno dodatnih 50 milijardi evra za sledeće tri godine, uključujući 36 milijardi od njenih evropskih partnera.
Rojters navodi da je izjava grčkog premijera Aleksisa Ciprasa da su uslovi sporazuma o pomoći njegovoj zemlji — sa smanjenjem troškova i povećanjem poreza, „ucenjivački“, i da je toliko razljutila grčke partnere da nema nade u pomirenje do nedelje, kada se održava referendum.
„Tražimo da glasaju otvorenih očiju i da dobro razmisle o posledicama glasanja protiv, koji može voditi do izlaska Grčke iz evrozone“, rekao je francuski premijer Manuel Vals na marginama jednog ekonomskog skupa u Lionu.
Ukoliko birači podrže predlog kreditora, Ciprasova vlada mogla bi da padne, s tim da novi izbori budu održani u septembru, navodi Rojters.