Predlogom rezolucije, koji je podnet Skupštini Srbije na usvajanje, predlaže se da se 11. jul proglasi Danom sećanja na genocid u Srebrenici, javlja Fonet.
Izražava se saosećanje za sve žrtve u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije, kao i za njihove porodice, i pozivaju se sve susedne države da nastave da obezbeđuju pravdu i dugoročnu podršku preživelima, uključujući po potrebi one koji su bili žrtve seksualnog nasilja.
U tekstu se potvrđuje rešenost države da spreči genocid i druge ozbiljne zločine i dodaje da se podupiru napori na sprovođenju istrage i procesuiranju optuženih za genocid u Srebrenici.
Stranka Sulejmana Ugljanina predložila je obavezu razvijanja obrazovnih programa kojim će se budućim generacijama usaditi lekcije koje su izvučene iz prošlih genocida, ratnih zločina, etničkih čišćenja i zločina protiv čovečnosti u cilju sprečavanja da se ponove.
Potvrđuje se značaj lekcije o neuspehu da se spreči genocid u Srebrenici, kao što je navedeno u izveštaju generalnog sekretara Ujedinjenih nacija, i odlučuje se da se rano i efikasno deluje kako bi se sprečilo ponavljanje takve tragedije.
U obrazloženju za usvajanje rezolucije se navodi da bi to bio prvi važan korak u pravcu rešavanja otvorenih pitanja između Srbije i Bosne i Hercegovine, srpskog i bošnjačkog naroda.
Priznavanje genocida u Srebrenici je civilizacijski korak koji je potreban Srbiji kako bi potvrdila ozbiljnost u nameri za izgradnjom dijaloga, saradnje, poverenja i trajnog mira u regionu, smatra Stranka demokratske akcije Sandžaka.