„Danas, i u doglednoj budućnosti moramo obratiti veću pažnju na izazove koje postavljaju državni akteri. Oni sve više imaju mogućnost da ospore regionalne slobode napretka i prete našoj domovini“, navodi se u vojnoj nacionalnoj strategiji za 2015. godinu.
U izveštaju se posebno govori o pretnjama iz Severne Koreje, Irana, Rusije i Kine, koji nastavljaju agresivne akcije u Južnom kineskom moru, koje krše međunarodno pravo.
„Nijedna od tih zemalja verovatno ne traži direktan vojni sukob sa Sjedinjenim Državama ili našim saveznicima. Ipak, svaka od njih predstavlja ozbiljnu pretnju u pogledu bezbednosti, na čemu međunarodna zajednica putem zajedničkih politika, zajedničkih poruka i koordinirane akcije.
„Budući sukobi za američku vojsku će verovatno biti duži i moraće da se vode sa smanjenim resursima“, general Martin Dempsi, predsedavajući Združenog generalštaba, napisao je u predgovoru izveštaja.
„Verovatnije je da se suočimo sa produženim akcijama, nego sukobima koji se brzo rešavaju“, general Dempsi je napisao. „Kontrola eskalacije postaje sve teža i važnija, možda ćemo morati da prilagodimo svoj globalni položaj.“
Napadi, posebno na komunikacione sisteme ili sajber mreže će biti „nepredvidivi, skupi i biće ih teško kontrolisati“. „U izveštaju se posebno upućuje na jedan sajber napad iz Severne Koreje koji je izazvao „veliku štetu“ američkoj kompaniji. Severna Koreja sprovela je sajber napad na korporaciju „Soni“ krajem prošle godine zbog puštanja filma „Intervju“, fikcije o zaveri ubistva lidera zemlje, Kima Džong Una.
Ova goruća pitanja, između ostalog, kao što su proliferacija balističkih raketa, oružja za masovno uništenje i bespilotnih sistema, prete Americi kao vodećoj zemlji u odbrani.
„Sjedinjene Države su najjača nacija na svetu, uživajući jedinstvene prednosti u tehnologiji, energiji, savezima i partnerstvima i demografiju. Međutim, ove prednosti se usporavaju“, kaže se u izveštaju.