Štajnmajer je u obraćanju Stalnom savetu Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, kao predstavnik Nemačke, zemlje koja će iduće godine voditi ovu organizaciju, kazao da „brod Evropa trenutno plovi kroz olujne vode“, jer je na istoku suočena sa ozbiljnim konfliktom, najtežim od Hladnog rata, ali i zbog više drugih konflikata u svom susedstvu.
Prema njegovim rečima radi se o krizi sa kojom se do sada nije suočavao u svojoj političkoj karijeri kao ni predstavnici drugih zemalja OEBS-a, te da niko, pa ni on sam, nije mogao ni zamisliti nekoliko godina unazad ovu situaciju.
„Ovo olujno vreme kroz koje prolazimo je period testa za OEBS, ali i za mir u Evropi“, uveren je Štajnmajer dodajući da Nemačka tokom tog testa preuzima kormilo organizacije i da namerava da pomogne da „ona bezbedno plovi do luke kroz olujno more“.
Nemačka vlada, prema njegovim rečima, svesna je da se ne radi o „ekskurziji po lepom vremenu“, ali Nemci znaju koliko duguju OEBS-u te žele dati svoj doprinos.
On je poručio da se ne sme dozvoliti da se ugrozi ono što je izgrađeno OEBS-om protekle četiri decenije, a to je vizija mira.
Predsedavanje Nemačke, kako je naveo, oslanjaće se na tri stuba — dijalog, poverenje i bezbednost, koji su, kako je dodao, „kompas koji treba da vodi kroz olujno vreme“.
Kada je reč o dijalogu, Štajnmajer je kazao da je i u ukrajinskoj krizi neophodan dijalog, te da OEBS treba da bude njegova platforma.
„Ne može biti vojnog rešenja u Ukrajini, mora doći do političke solucije. Put koji smo zacrtali u Minsku nije savršen, ali je jedini koji trenutno imamo. OEBS ima ključnu ulogu u tome“, uveren je on dodajući da sve strane u konfliktu treba da ispune obaveze koje su preuzele.
Istovremeno je podvukao značaj dijaloga sa civilnim društvom, najavivši da će se Berlin, tokom predsedavanja OEBS-u, posebno posvetiti ljudskoj dimenziji organizacije.
Kada je reč o slobodi medija, Štajnmajer je istakao da OEBS treba da uspostavi zajedničke standarde u borbi protiv ograničavanja tih sloboda.
Dalje se osvrnuo i na zaštitu manjina, rekavši da manjine treba da budu zaštićene u modernim društvima, i treba da posluže za ujedinjenje, a ne razjedinjene, te ne smeju biti instrumentalizovane.
„Moramo da se borimo protiv svakog oblika političke netolerancije i diskriminacije“, naglasio je šef nemačke diplomatije.
Stravični napadi u Parizu su pokazali da antisemitizam ostaje velika i opasna pretnja, konstatovao je Štajnmajer dodajući da borba protiv ove počasti mora biti zajednička briga.
Prema njegovim rečima samo Vlade koje štite osnovna prava zaslužuju poverenje građana.
Kada je reč o poverenju, daljem stubu predsedavanja Nemačke, Štajnmajer je konstatovao da je ono izgubljeno i da mora da se razmotri šta je dovelo do gubitka poverenja.
„Aneksijom Krima, Rusija je prekršila međunarodno pravo i osnovne principe evropskog mira. Bezbednost je dovedena u pitanje. Jednostrano menjanje granica ne može da se prihvati, jer poverenje se brzo razori, a teško i jako sporo ponovo vraća“, naglasio je Štajnmajer založivši se za jačanje postojećih elemenata poverenja.
Poverenje, kako je dodao, stvara se samo ako se zajedno suočavamo sa pretnjama.
On je dodao da ekonomska razmena može da ojača poverenje, zbog čega je bitno da se OEBS dalje angažuje i oko ekonomskih pitanja, a u tome je bitno povezivanje zemalja kroz infrastrukturu.
Kada je reč o trećem stubu predsedavanja bezbednosti, Štajnmajer je ocenio da su „aktuelne oluje podrmale ovaj stub“.
„Kriza u Ukrjaini je vratila oružane konflikte na naš kontinent. I pored sporazuma o primirju iz Minska ljudi i dalje umiru i i dalje vidimo vojne akcije i previše kršenja sporazuma“, konstatovao je šef nemačke diplomatije.
On je podvukao da se mora ojačati stub bezbednosti, dodajući da OEBS ostaje ključni instrument u prevenciji i rešavanju konflikata u Evropi.
Prema njegovim rečima, neophodno je izvući pouke iz aktuelne krize i predložiti poboljšanja OEBS-ovih instrumenata prevencije i rešavanja konflikata.
Predsedavajući Stalnom savetu OEBS-a, ambasador Srbije Vuk Žugić, pozdravljajući visokog gosta, rekao je da Nemačka preuzima OEBS u izazovno vreme, te da će kriza u Ukrajini zasigurno dominirati agendom.
On je istakao da će Srbija dati punu podršku predsedavajućem tokom iduće godine kao članica „Trojke“ OEBS-a.