Pre te posete, premijer Iraka se sastao sa američkim predsednikom u SAD. O rezultatima susreta gospodin Abadi je obavestio vlasti Irana, prenosi list.
Jedna od tema koju je pokrenuo Obama tokom susreta bio je status postignutih nuklearnih sporazuma sa Iranom. Američki predsednik je najverovatnije zamolio iranskog državnog službenika da prenese njegove stavove iranskom rukovodstvu, kaže za Sputnjik analitičar Emad Abšenas.
"Ne verujem da je bilo nekakve direktne tajne informacije vlastima Irana. Abadi je tokom posete Teheranu samo preneo stav Baraka Obame. Da su Amerikanci zaista želeli da predaju neku važnu informaciju, onda bi verovatno državni sekretar Džon Keri to učinio na jednom od čestih susreta koje je u poslednje vreme imao sa šefom diplomatije Irana", kaže Abšenas.
U međuvremenu, raste stepen napetosti oko Iranskog nuklearnog programa. Predsednik Saveta nacionalne bezbednosti i Komiteta za spoljnu politiku iranskog parlamenta, Alaedin Borudžerdi, izjavio je da ako SAD ne odustanu od preteranih zahteva, možda neće biti dogovora sa Iranom. Prema njegovim rečima, Islamska republika veruje u princip „dobrih ugovora" u nukelarnim pregovorima. Očigledno je da SAD posredstvom „tajnih" pisama preko posrednika pokazuju svoju veliku brigu i strahove, traže posrednike za održavanje preko potrebnog dijaloga sa Iranom.
"Vlasti SAD su nekoliko puta u raznim oblicima slale poruke rukovodstvu Irana i našem vrhovnom lideru. Važno je podvući da vlasti Irana ne veruju SAD više od 35 godina. Za to postoje osnove, koje nameće istorija. Tokom invazije SAD u Irak ili tokom borbe protiv „Talibana", SAD su Iran obeležile kao državu koja sponzoriše terorizam i uvele su nam mnoge sankcije. Tada se očekivalo da će SAD preuzeti inicijativu i popraviti odnose sa Iranom. Ali mi smo postali svedoci vrlo gnevne i agresivne politike u odnosu na Iran. I zato su Iranci odlučili da je saradnja sa SAD moguća samo međunarodnom formatu i u okviru potpisanog zvaničnog sporazuma. Sada je svima jasno da su svi razgovori i susreti u formatu „5+1" zapravo pregovori Irana i SAD", ocenjuje Abšenas.
Gorko iskustvo je pokazalo da SAD praktično nikada nisu ispunile svoja obećanja i obaveze prema Iranu. Zato mora da zauzme poziciju koja će mu omogućiti da ubuduće tekst bilo kakvog sporazuma mora sadržati sve zahteve iranske strane. Zato Iran ne veruje u usmena, tačnije prazna obećanja. Čak i ako pregovori budu prekinuti i sporazum ne bude potpisan, iranski pregovarači će ipak izaći kao pobednici, jer neće pristati na ono što ne donosi dobro državi i narodu.