Može li ruski predlog da „pomrsi konce“ britanskom predlogu rezolucije o Srebrenici, Sputnjik je pitao pravnog savetnika ruskog Ministarstva spoljnih poslova Anatolija Kapustina.
Na pitanje koji će predlog rezolucije imati prvenstvo u Savetu bezbednosti i može li se desiti da se ni o jednom ne glasa Kapustin kaže da do 7. jula može biti još predloga rezolucija.
„Gleda se zavisno od toga kad su i kojim redom su stizali nacrti rezolucija, ali može biti još nekoliko predloga rezolucija. Cilj nekoliko nacrta je uvek jedan — da se skine onaj koji je neprihvatljiv, a ako se pojavi još predloga da se oni objedine u jedan. U takvoj situaciju može se desiti da u glasanju nijedan neće dobiti većinu glasova. To je smisao predlaganja takvih projekata, kojih može biti nekoliko“, kaže Kapustin.
Ruski pravni stručnjak kaže i da se može dogoditi da nakon konsultacija nijedan nacrt ne bude iznet na glasanje i da se „ostane ni sa čim“.
„Postoje dve varijante — ili će formirati grupu za usaglašavanje i praviti jedinstven dokument i ići na kompromis ili će se, ako iznesu na glasanje, Savet podeliti oko dva nacrta; neko će biti uzdržan i nijedan od njih neće dobiti neophodan broj glasova. Onda je gotovo“, navodi Kapustin.
Upitan može li Rusija, ukoliko njen predlog rezolucije ne bude stavljen na glasanje, da odluči da zbog toga uloži veto na britansku, on podseća da to zavisi od toga hoće li Savet bezbednosti odlučiti da se glasa po proceduri koja podrazumeva mogućnost veta.
„Rezolucija po sadržaju potpada pod važna pitanja, ali nije rezolucija o primeni mera i zato ne potpada sto odsto pod sedmo poglavlje i zbog toga će od samog Saveta zavisiti kakvu će proceduru izabrati. Najverovatnije će Zapad insistirati na tome da je to obično pitanje, a mi ćemo govoriti da to pitanje potpada pod sedmo poglavlje, kada se glasa s mogućnošću veta. Ne isključujem da će biti još nekoliko nacrta rezolucije kako ne bi bila usvojena rezolucija koja pokušava da dolije ulje na vatru“, ističe Kapustin.
Prema njegovim rečima, na ishod diskusije u Savetu bezbednosti utiče i to ko je predsedavjaući Saveta za taj mesec.
Upitan može li negativno za Srbiju uticati činjenica da je od 1. jula predsedavajući Novi Zeland odgovara:
„Sve može. Jer može se pretpostaviti kakav stav će zauzeti Novi Zeland.“
Beograd je već uputio pismo članicama Saveta bezbednosti u kom objašnjava zašto je britanski predlog rezolucije neprihvatljiv za Srbiju, a kako prenose mediji, uputiće još jedno slično pismo s porukom da takva rezolucija ne može doneti ništa dobro ni Srbiji, ni regionu.
S druge strane, ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović kaže da nema odgovor na pitanje može li se očekivati da ruski predlog rezolucije bude postavljen na glasanje umesto britanskog.
„Ne mogu da odgovorim na to pitanje, zaista ne znam. Vama je poznat stav Vlade Srbije da je ova rezolucija (britanska) neprihvatljiva za Srbiju jer govori užasno o srpskom narodu i potpuno neistinito i netačno i ne doprinosi pomirenju u regionu. Nisam video ni tekst ove druge rezolucije, pretpostavljam da ćemo u narednim danima imati više informacija“, rekao je Stefanović.