O nacrtu rezolucije koji je uradila Velika Britanija SB UN će raspravljati 7. jula. U pismu Vlade Srbije se iznosi uverenje da ovakva rezolucija neće doprineti pomirenju u regionu, nego će, naprotiv, izazvati tenzije.
Bivši ambasador u UN Pavle Jevremović kaže da Srbija mora da postupa odmereno jer „nije pristojna niti politički ispravna osuda stava prema jednom događaju koji je Međunarodni sud pravde okarakterisao kao genocid“.
Jevremović smatra da je diplomatskim sredstvima moglo da se dođe do teksta koji bi bio prihvatljiv za sve strane.
Vladislav Jovanović, bivši šef diplomatije SR Jugoslavije i ambasadora pri UN kaže da je Beograd znao da se nešto kuva u britanskoj kuhinji ali ne i koji su sastojci.
On smatra da bi izmenjeni tekst, ukoliko bi bio inspirisan idejom pomirenja i snaženja stabilnosti, bio prihvatljiv za sve, ali sumnja da je to namera njenih predlagača.
„To nije početna namera Velike Britanije i Amerike, tako da je malo verovatno da bi pristali na nešto drugo do kozmetičkih promena“, kaže Jovanović za Sputnjik.
Politički povod za rezoluciju je da se Srbija „stavi u položaj defanzive kako bi bila neotpornija na zahteve koji predstoje, a to je novi ustupak po pitanju Kosova i Metohije i novo distanciranje od Republike Srpske“.
U slučaju da se tekst rezolucije u sadašnjoj formi nađe na glasanju u SB UN, Rusija bi mogla da uloži veto, ali ova polarizacija u SB UN nije dobra stvar za Srbiju, smatra Jevremović.
„Trebalo je uložiti svaki napor da se izbegne takva situacija, da ne dovodimo Rusku Federaciju da vadi kestenje iz vatre. Ali sada kada je tako, ruski veto je dobrodošao“, ističe on.
Za Vladislava Jovanovića bilo bi pogrešno da Srbija ne zatraži pomoć od Rusije, jer bi bez tog oslonca došla u pitanje njena samostalnost na međunarodnoj sceni.
Velika Britanija i SAD žele da Balkan zaokruže kao svoju interesnu sferu, smatra Jovanović, da uključe Srbiju u NATO i uskrate ulazak Rusiji u taj zatvoreni prostor.