Odluka o raspisivanju referenduma objavljena je nedugo posle sednice vlade u Atini, na kojoj se raspravljalo o ponudi poverilaca.
Parlament će se o ovom predlogu izjasniti u subotu, tačno u podne, javila je grčka televizija Skaj.
Za potvrdu Ciprasove odluke potreban je 151 glas, odnosno manje od većine koju predvodi premijer.
„Ovi predlozi, kojima se krši evropsko pravo i osnovno pravo na rad, jednakost i dostojanstvo, pokazuju da namera nekih od partnera i institucija nije bila održiv sporazum za sve strane, već možda ponižavanje celog jednog naroda“, rekao je Cipras tokom večerašnjeg obraćanja naciji koje je prenosila televizija, navodi Rojters.
Cipras je ovo izjavio samo nekoliko sati po povratku iz Brisela, gde su evropski i kreditori Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Grčkoj ponudili sporazum koji je grčka Vlada odbacila kao neodgovarajući.
„Dužni smo da odgovorimo na ultimatum izražavajući suverenu volju naroda“, naglasio je Cipras.
Zvanična Atina će zbog održavanja referenduma na nekoliko dana zatražiti produženje roka za vraćanje duga koji ističe 30. juna.
Na referendumu će Grci odlučiti da li će prihvatiti uslove koje nude kreditori — MMF, EU i Evropska centralna banka.
Ukoliko Grci glasaju protiv predloga, Grčka će najverovatnije izaći iz evrozone, prenosi Bi-Bi-Si.
Prema predlogu kreditora, čiji su delovi juče procurili u javnost, poverioci su predložili Grčkoj produžetak finansijske pomoći od pet meseci, u okviru kojeg je i paket pomoći od 12 milijardi evra koji bi bio isplaćen u četiri dela, do novembra.
Grčka Vlada je potvrdila detalje tog dokumenta, navodeći da predlog predviđa hitnu isplatu 1,8 milijardi evra, uz mere koje bi odobrila skupština, kako bi država izbegla bankrot u utorak, 30. juna, kada treba da plati ratu duga MMF-u od 1,5 milijardi evra.
Ostatak od 12 milijardi evra bi se isplaćivao zavisno od sprovođenja reformi u Grčkoj.