Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da je u planu da u Evropi bude raspoređeno 10 puta više pripadnika NATO snaga nego prošle godine, naglašavajući da će većina vojnika biti raspoređena u blizini ruske granice.
Odluka bi zvanično trebala da bude saopštena na ministarskom na stanku u Briselu sutra, odnosno prekosutra.
Deo vojne tehnike se, prema rečima ambasadora SAD pri NATO-u Daglasa Luta, već nalazi tamo gde treba, a cilj je da se ostatak razmesti do kraja godine.
„Mislim da će to biti nekoliko stotina oklopnih vozila, kao i tri do četiri puta više točkaša i pomoćnih vozila. Radi se o preko 1.000 vozila raznih tipova, ali samo nekoliko stotina njih su oklopna vozila. Do kraja godine treba da se završi razmeštanje u Evropi“, dodao je Lut.
Prema rečima šefa Pentagona Eštona Kartera, Amerika je spremna da razmesti 250 jedinica oklopnih vozila u sedam evropskih zemalja.
Kako kaže, SAD će u početku razmestiti 250 tenkova, oklopnih vozila i druge vojne tehnike u sedam evropskih zemalja, a bataljoni će bar privremeno biti razmešteni makar u Bugarskoj, Estoniji, Litvaniji, Letoniji, Poljskoj, Rumuniji i Nemačkoj.
U sastav snaga koje će biti raspoređene u Evropi ulaziće timovi za brzo reagovanje, ojačani mornaričkim i vazduhoplovnim komponentama. Snage spremne da reaguju u roku od 48 sati prvobitno je trebalo da imaju 4.000 pripadnika.
Komentarišući raspoređivanje NATO trupa, politikolog i savetnik Ruskog fonda razvoja visokih tehnologija Nikolaj Dimlevič kaže da je Amerika u odnosu na Rusiju vrlo jasno postavila smernice.
„Ako ekonomske sankcije, ekonomski rat, koji započinju i dalje vode Amerikanci, ne da očekivan rezultat, onda na red dolaze vojne akcije“, kaže Dimlevič.
Raspoređivanjem NATO trupa se, prema rečima rukovodioca lokalnog predstavništva „Fonda konceptualnih tehnologija“ u Altajskom kraju Valerija Viktoroviča Pjakina, mešaju nadležnosti Evrope i SAD.
„Sam dolazak Eštona Kartera u Evropu je motivisan time što Evropu nikako ne mogu da uvuku u rat. Deluje da se u Evropi potencijalno rađa skandal — razmeštanje teškog naoružanja koje je poslato iz SAD. Ako je to tako, onda je to vojna baza. A ako se pravi baza u kojoj se nalazi teška tehnika, onda ne bi trebalo gajiti iluzije“, ističe Viktorovič Pjakin.
Prema njegovim rečima, tehnika se nabavlja i postavlja isključivo zbog učešća u vojnim dejstvima. Pjakin podseća da je Amerika 2012. godine planirala da pošalje u Evropu oko šest hiljada jedinica teškog naoružanja.
„Koliko je zaista poslato do sada — ne zna se. Zaista, ovoliko naoružanje se ne šalje, ako ono neće biti korišćeno u konkretne svrhe. A niko u Evropi osim baltičkih država nije tražio razmeštanje oružja na svojoj teritoriji“, zaključuje on.
Stoltenberg je rekao da će NATO rasporediti tenkove i opremu za oko 5.000 ljudi duž svojih severoistočnih granica u Poljskoj i baltičkim zemljama. On je tu meru nazvao „potezom uveravanja“ istočnih članica da je NATO spreman da ih brani.