„Propast pregovora bi označio početak bolnog puta Grčke koji će sigurno dovesti do napuštanja evrozone i verovatno Evropske unije“, navedeno je u saopštenju.
To je razlog zašto banka dogovor o dugu zove „istorijskim uslovom“ i nemoguće ga je ignorisati.
Direktor moskovskog Instituta strateškog planiranja Aleksandar Gusev kaže da je ovo svojevrsno upozorenje Evropskoj komisiji pred zasedanje zakazano za kraj ove nedelje.
„U Grčkoj vlada panika. I to u nekom smislu određuje i dnevni red pregovora. Zasedanje Evropske komisije je zakazano za 18. jun. A 19. juna, u slučaju da pregovorni proces ne uspe, sastaće se šefovi država evrozone kako bi razmotrili izlazak Grčke iz zone evra“, kaže Gusev.
Igor Kovaljov, prvi zamenik dekana Fakulteta svetske ekonomije i politike na prestižnoj moskovskoj Visokoj školi ekonomije ističe da izlazak Grčke iz evrozone svejedno ne bi rešio problem duga te zemlje.
„Zaista, izlazak Grčke iz evrozone nikome se ne isplati. Ne radi se samo o očiglednoj demonstraciji krize evra, već će i samu Grčku sve to mnogo koštati. Ako dođe do izlaska, onda će morati da se uvede nova, odnosno stara valuta, štampati, radi na zaštiti, preračunavati dugove. Sam izlazak iz evrozone neće rešiti problem dugova koji već postoje.
Govoreći o opcijama koje stoje pred Grčkom, Kovaljov navodi:
„Ako govorimo o mogućnostima koje stoje pred Grčkom, nažalost nema ih mnogo. Ipak, Grčka mnogo radi na tome, pregovara, ovaj proces dugo traje. Naravno, mora se pregovarati i dogovarati sa kreditorima i Grci pokušavaju da izdejstvuju što je moguće bolje rešenje. I gotovo svakog meseca, pred isplatu, govore: Evo, sad će Grčka odustati. Ipak, nešto je platila i mislim da će biti i sledeće isplate.“